Bəzi müəllimlər XÜSUSİ QAYDADA qiymətləndiriləcəklər
Mədəniyyət Nazirliyinin sisteminə daxil olan uşaq musiqi, incəsənət, rəssamlıq məktəblərində və bu qəbildən olan digər dövlət təhsil müəssisələrində işləyən təhsilverənlərin nəzəri və praktiki bilikləri xüsusi qaydalar üzrə sertifikasiya əsasında qiymətləndiriləcək.
Sözügedən məsələ Milli Məclisinin bugünkü plenar iclasında müzakirəyə çıxarılan Əmək Məcəlləsində və "Təhsil haqqında" qanuna təklif edilən dəyişiklik layihəsində əksini tapıb.
Qanun layihəsi Mədəniyyət Nazirliyinin sisteminə daxil olan uşaq musiqi, incəsənət, rəssamlıq məktəblərində və bu qəbildən olan digər dövlət təhsil müəssisələrində işləyən təhsilverənlərin nəzəri və praktiki biliklərinin attestasiya yolu ilə deyil, xüsusi qaydalar üzrə sertifikasiya əsasında qiymətləndirilməsinin aparılması məqsədilə hazırlanıb.
Qüvvədə olan qanunvericiliyə uyğun olaraq attestasiya nəticələrinin təsbit edilməsi əsasən sənədləşdirilmiş protokollarla məhdudlaşır, sənəddə peşə uyğunluğu, bacarıqlar və digər yararlılıq göstəriciləri üzrə yazılı və obyektiv testlər kimi alətlər əhatə olunmur, eləcə də, rəqəmsal qiymətləndirmə alətləri, performans dəyərləndirmə sistemləri və digər müasir metodologiyalar nəzərdə tutulmur.
Vurğulanıb ki, bu da qiymətləndirmənin ümumi obyektivliyini azaldır və müasir təcrübə ilə uyğunlaşmır.
Eyni zamanda, attestasiya nəticələrinin hüquqi əsaslandırılması və məhkəmə mübahisələrində tətbiqi mexanizmləri kifayət qədər aydın tənzimlənmədiyindən, bu sahədə əmək mübahisələri riski artır.
Attestasiyanın şifahi formada keçirilməsi zamanı qiymətləndirmə meyarlarının dəqiq və ölçüləbilən olmaması subyektiv yanaşmadan asılılığı artırır.
Bununla yanaşı, şifahi attestasiyanın təşkili əlavə maliyyə və inzibati yük yaradır, komissiyaların formalaşdırılması və prosesin uzunmüddətli aparılması dövlət vəsaitlərinin səmərəsiz istifadəsinə səbəb olur.
Qeyd olunub ki, layihənin qəbul edilməsi nəticəsində təhsilverənlərin nəzəri biliklərinin, təcrübəsinin və peşə yararlılığının attestasiya keçirilməsi yolu ilə deyil, sertifikasiya imtahanına cəlb edilməsi ilə yolu ilə xüsusi qaydalara uyğun olaraq qiymətləndirilməsi nəticəsində bu prosesinin şəffaflığı, nəticələrin müqayisəliliyi və onların yüksək etibarlılığı təmin ediləcək, qeyd olunan təhsil müəssisələri şəbəkəsinin inkişafına və təhsilin keyfiyyət səviyyəsinin artırılmasına nail olunacaq.
Həmçinin sertifikatlaşdırma prosesi mütəmadi olaraq ixtisas üzrə biliklərin yenilənməsini nəzərdə tutur ki, bu da öz növbəsində təhsilverənlərin davamlı peşəkar inkişafı və peşə bilik və bacarıqlarının daim artırılmasını təşviq edəcək.

В Азербайджане преподавателей музыкальных и художественных школ будут оценивать по-новому
Преподаватели детских музыкальных, художественных школ и других государственных образовательных учреждениях подобного типа, входящих в систему Министерства культуры, будут проходить оценку теоретических и практических знаний на основе сертификации по специальным правилам.
Как сообщает Oxu.Az, данный вопрос был вынесен на обсуждение в ходе сегодняшнего пленарного заседания Милли Меджлиса. Депутаты рассмотрели проект изменений в Трудовой кодекс и закон "Об образовании".
Законопроект разработан с целью проведения оценки теоретических и практических знаний педагогов, работающих в детских музыкальных, художественных школах и других государственных образовательных учреждениях, входящих в систему Министерства культуры, не путем аттестации, а на основе сертификации по специальным правилам.
В соответствии с действующим законодательством фиксация результатов аттестации в основном ограничивается документированными протоколами. Документ не охватывает такие инструменты, как письменные и объективные тесты на профессиональную пригодность, навыки и другие показатели пригодности, а также цифровые инструменты оценки, системы оценки эффективности и другие современные методологии.
Подчеркивается, что это также снижает общую объективность оценки и не соответствует современной практике.
В то же время, поскольку механизмы правового обоснования и применения результатов аттестации в судебных спорах недостаточно четко регламентированы, возрастает риск возникновения трудовых споров в данной сфере.
Отсутствие точности и измеримости критериев оценки при проведении аттестации в устной форме усиливает зависимость от субъективного подхода.
Однако организация устной аттестации создает дополнительную финансовую и административную нагрузку, а формирование комиссий и длительное проведение процесса ведет к неэффективному использованию государственных средств.
Было отмечено, что в результате принятия проекта будет обеспечена прозрачность данного процесса, сопоставимость результатов и их высокая достоверность в результате оценки теоретических знаний, опыта и профессиональной пригодности обучающихся в соответствии со специальными правилами не путем проведения аттестации, а путем привлечения их к сертификационному экзамену, будет достигнуто развитие сети указанных учебных заведений и повышение уровня качества образования.
Также процесс сертификации предполагает регулярное обновление знаний по специальности, что, в свою очередь, будет способствовать постоянному профессиональному развитию педагогов и совершенствованию профессиональных знаний и умений.