Bəzi şəxslərin peşə məktəblərindəki təhsil haqqlarını dövlət ödəyəcək
İşğaldan azad edilən ərazilərdə məskunlaşan şəxslərin peşə məktəblərində təhsil haqqı 3 il dövlət büdcəsinin vəsaiti hesabına ödəniləcək.
Bu, Milli Məclisin bu gün keçirilən plenar iclasında müzakirə olunan "Təhsil haqqında" və "Peşə təhsili haqqında" Qanunlara dəyişiklik edilməsi barədə qanun layihəsində öz əksini tapıb.
Qanun layihəsinə əsasən, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə məskunlaşmış və 2025/2026, 2026/2027, 2027/2028-ci tədris illərində dövlət, bələdiyyə və özəl peşə təhsili müəssisələrinə qəbul olunmuş, habelə həmin təhsil müəssisələrində təhsil almaqda olan şəxslərin təhsil müəssisələrində ödənişli əsaslarla təhsil aldıqları müddətdə təhsil haqqı dövlət büdcəsinin vəsaiti hesabına ödəniləcək.

Государство оплатит обучение некоторых лиц в профучилищах
Как сообщает Oxu.Az, это отражено в законопроекте о внесении изменений в законы "Об образовании" и "О профессиональном образовании", который обсуждался на сегодняшнем пленарном заседании Милли Меджлиса.
Согласно проекту, обучение лиц, расселенных на освобожденных от оккупации территориях и принятых в государственные, муниципальные и частные профессиональные образовательные учреждения, а также обучающихся в этих учебных заведениях на платной основе в 2025/2026, 2026/2027, 2027/2028 учебных годах, будет оплачиваться за счет средств государственного бюджета.