Azərbaycanda veb-resursa kiberhücum: Serverdən xarici sistemlərə müdaxilə edilib - XƏBƏRDARLIQ
Dünyada müşahidə olunan geosiyasi proseslər fonunda əksər ölkələrə qarşı kiberhücumların miqyası artmaqdadır. Bu hücumlar birbaşa ölkəni hədəf almaqla yanaşı, eyni zamanda ölkədə informasiya və kibertəhlükəsizlik tələblərinə cavab verməyən platformadan istifadə etməklə, digər dövlətlərin informasiya sistemlərini hədəfə alırlar.
Bu istiqamətdə Macarıstanın Milli Kibertəhlükəsizlik Mərkəzindən (NCSC Hungary) daxil olan məlumat əsasında Elektron Təhlükəsizlik Xidmətinin (Milli CERT) Rəqəmsal Təhqiqat Mərkəzi geniş araşdırma aparıb. Təqdim edilmiş texniki göstəricilərin (URL və IP ünvanlar) təhlili nəticəsində hadisənin mənbəyi və xarakteri müəyyənləşdirilib.
Araşdırma zamanı məlum olub ki, yerli təşkilatlardan birinə məxsus veb-resurs kiberhücuma məruz qalıb. Kibercinayətkarlar serverə zərərli kod və fayllar yerləşdirərək ondan digər ölkələrin informasiya sistemlərinə icazəsiz müdaxilə üçün istifadə ediblər. Eyni zamanda, həmin infrastruktur vasitəsilə istifadəçilərin fişinq məqsədli saxta resurslara yönləndirilməsi təmin olunub.
Elektron Təhlükəsizlik Xidmətinin (ETX) həyata keçirdiyi operativ tədbirlər sayəsində zərərli fayllar serverdən tamamilə silinib, potensial boşluqların işlək mexanizmləri yoxlanılıb və informasiya sisteminin normal iş fəaliyyəti bərpa edilib.
Elektron Təhlükəsizlik Xidməti hadisə ilə əlaqədar informasiya sistemləri sahiblərinə bir daha informasiya sistemləri və infrastrukturlarının kibertəhlükəsizlik tələblərinə uyğunluğunun yenidən qiymətləndirilməsini və zəruri təhlükəsizlik tədbirlərinin tətbiqini daim nəzarətdə saxlanılmasını tövsiyə edir.скачать dle 11.3

Взлом веб-ресурса в Азербайджане: зафиксированы атаки на зарубежные системы
На фоне текущих геополитических процессов в мире растёт масштаб кибератак против разных стран. При этом злоумышленники не только напрямую атакуют государства, но и используют платформы, не отвечающие требованиям информационной и кибербезопасности, чтобы получить доступ к системам других стран.
На основе информации, поступившей из Национального центра кибербезопасности Венгрии (NCSC Hungary), Центр цифровых расследований Службы электронной безопасности (CERT) провёл детальное расследование. Анализ технических данных (URL и IP-адресов) позволил установить источник и характер инцидента.
Выяснилось, что веб-ресурс одной из местных организаций подвергся кибератаке. Злоумышленники внедрили на сервер вредоносный код и файлы, после чего использовали его для несанкционированного доступа к информационным системам других стран. Через ту же инфраструктуру пользователей перенаправляли на фишинговые сайты.
В результате оперативных мер вредоносные файлы были полностью удалены, уязвимости проверены, а работа информационной системы восстановлена.
Служба электронной безопасности рекомендует владельцам информационных систем повторно оценить уровень защиты своих ресурсов и держать под постоянным контролем применение необходимых мер кибербезопасности.скачать dle 11.3