Hörmüz boğazında gərginlik: Tramp Aİ-yə ultimatum verib
ABŞ Prezidenti Donald Tramp Avropadakı müttəfiqlərinə təzyiqi artıraraq Hörmüz boğazında təcili hərbi dəstək göstərilməsi tələbini irəli sürüb.
Bu barədə "Der Spiegel" jurnalı mənbələrə istinadən məlumat yayıb.
Məlumata görə, Vaşinqtondan qayıdan NATO-nun baş katibi Mark Rütte Avropa liderlərinə bildirib ki, Donald Tramp Avropadan boğazda hərbi gəmilərin və digər qüvvələrin yerləşdirilməsi ilə bağlı konkret öhdəliklər gözləyir. Avropalı diplomatlar Ağ Evin bu yeni tələblərini ultimatum kimi qiymətləndiriblər. Bu təzyiqlər Trampın NATO üzrə müttəfiqlərinə hərbi dəstəyi dayandırmaqla bağlı hədələrinin davam etdiyi bir şəraitdə baş verir.
Qeyd edək ki, Tramp aprelin 8-nə keçən gecə İrana qarşı zərbələrin iki həftəlik dayandırılmasına razılıq verdiyini açıqlayıb. Bunun əsas şərti kimi Hörmüz boğazının tam açılması göstərilib. ABŞ-nin İrandan münaqişənin nizamlanması ilə bağlı 10 maddədən ibarət təkliflər paketi aldığı bildirilir. Ağ Ev rəhbəri vurğulayıb ki, əgər razılaşma əldə olunmazsa, hərbi əməliyyatların yenidən başlanması qaçılmaz olacaq.скачать dle 11.3

СМИ: Трамп выдвинул ЕС ультиматум по отправке военных в Ормузский пролив
Президент США Дональд Трамп усилил давление на европейских союзников, выдвинув требование о срочной военной поддержке в Ормузском проливе.
Об этом сообщил немецкий журнал Der Spiegel со ссылкой на источники.
Согласно информации, по возвращении из Вашингтона генеральный секретарь НАТО Марк Рютте заявил европейским лидерам, что Трамп ожидает от Европы взятия на себя конкретных обязательств по развертыванию военных кораблей и других военных сил в проливе. Политических обещаний, данных ранее, уже недостаточно, говорится в статье.
Европейские дипломаты назвали новые требования ультиматумом, учитывая сохраняющиеся угрозы Трампа прекратить военную поддержку европейских союзников по НАТО.
Президент США Дональд Трамп в ночь на 8 апреля заявил, что согласился приостановить удары по Ирану на две недели. Условием для этого была полная разблокировка Ормузского пролива. США получили от Ирана предложение из 10 пунктов об урегулировании конфликта. При этом глава Белого дома заявил о готовности возобновить боевые действия против Ирана, если США не смогут заключить соглашение.скачать dle 11.3