200 min manat mənimsəyən sabiq direktor kassasiya şikayəti verib
Paytaxtın Nizami rayon Dövlət Sığorta Agentliyinin sabiq direktoru Elmar Qasımovun barəsindəki qərardan kassasiya şikayəti verilib.
Pravda.az-a istinadən xəbər verir ki, şikayət Ali Məhkəmənin hakimi İlkin Rəcəbovun sədrliyi ilə araşdırılır.
İttihama görə, Elmar Qasımov öz vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə edərək Dövlət Sığorta Agentliyinə 200 min manatdan çox maddi ziyan vurub.
O, Cinayət Məcəlləsinin 179.3.2-ci (mənimsəmə və ya israf etmə, külli miqdarda törədildikdə), 193-1.3.2-ci (cinayət yolu ilə əldə edilmiş əmlakı leqallaşdırma xeyli miqdarda törədildikdə), 308.2-ci (vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə etmə, ağır nəticələrə səbəb olduqda), 309.2-ci (vəzifə səlahiyyətlərini aşma, ağır nəticələrə səbəb olduqda) və 313-cü (vəzifə saxtakarlığı) maddəsi ilə ittiham olunub.
İş üzrə Dövlət Sığorta Kommersiya Şirkəti zərərçəkən kimi tanınıb.
Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin hökmü ilə Elmar Qasımov 7 il müddətə azadlıqdan məhrum edilib və məhkəmə zalında həbs olunub. Bakı Apellyasiya Məhkəməsi onun apellyasiya şikayətini təmin etməyib.
Ali Məhkəmədə keçirilən prosesdə elan olunub ki, kassasiya şikayəti geri götürülüb. İndi isə həmin instansiyaya təkrar şikayət verilib.скачать dle 11.3

Присвоивший 200 000 манатов экс-директор подал кассационную жалобу
Как сообщает Median.Az со ссылкой на pravda.az, рассмотрение кассации проходит на процесе под председательством судьи Верховного суда Илькина Раджабова.
Согласно обвинительному заключению, Эльмар Гасымов, злоупотребив должностными полномочиями, нанес Государственному агентству страхования материальный ущерб в размере более 200 тыс. манатов.
Ему было предъявлено обвинение по статьям 179.3.2 (присвоение или растрата, совершенные в крупном размере), 193-1.3.2 (легализация имущества, полученного преступным путем, совершенная в крупном размере), 308.2 (злоупотребление должностными полномочиями, повлекшее тяжкие последствия), 309.2 (превышение должностных полномочий, повлекшее тяжкие последствия) и 313 (служебный подлог) Уголовного кодекса Азербайджанской Республики.
Потерпевшей по делу была признана Государственная страховая коммерческая компания.
Бакинский суд по тяжким преступлениям приговорил Э.Гасымова к 7 годам лишения свободы, он был арестован в зале суда. Бакинский апелляционный суд не удовлетворил его апелляцию.
В ходе разбирательства в Верховном суде было объявлено об отзыве кассационной жалобы. Теперь в суд высшей инстанции вновь подана кассация.