İrandan Azərbaycana indiyədək neçə nəfər təxliyə olunub?
İrandan fevralın 28-i saat 08:00-dan aprelin 6-sı saat 10:00-dək Azərbaycana ümumilikdə 3 322 nəfər təxliyə olunub.
"Report"a istinadən xəbər verir ki, təxliyə olunanların 575 nəfəri Azərbaycan vətəndaşıdır.
Eyni zamanda, Çinin 732, Rusiyanın 370, Hindistanın 238, Banqladeşin 198, Tacikistanın 189, Pakistanın 151, İranın 136, Omanın 84, İndoneziyanın 68, Əlcəzairin 57, İtaliyanın 44, İspaniyanın 26, Almaniyanın 27, Kanadanın 25, Fransanın 19, Səudiyyə Ərəbistanının 18, Yaponiyanın 18, Gürcüstanın 19, Özbəkistanın 16, Polşanın 14, İsveçrənin 14, Nigeriyanın 13, Macarıstanın 12, Bəhreynin 16, Qazaxıstanın 13, Meksikanın 11, ABŞ-nin 13, Belarusun 11, Böyük Britaniyanın 10, Bolqarıstanın 10, Konqo Demokratik Respublikasının 10, Braziliyanın 9, Sudanın 8, Venesuelanın 7, Finlandiya, Ruminiya, Çexiya, Slovakiya, Belçika və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin hər birinin 6 vətəndaşı təxliyə edilib.
Bundan başqa, təxliyə edilənlər arasında Türkiyə, Serbiya, İsveç, Əfqanıstan, Avstraliya, Avstriya, Yunanıstan, Vyetnam və Qırğızıstanın hər birinin 5, İordaniya, Filippin, Ukrayna, Şri-lanka, Küveyt və Niderlandın hərəsinin 4, Qətər, Xorvatiya, Danimarka və Norveçin hər birinin 3, Nepal, Livan, Yəmən, Myanma, Kipr, Misir və Sloveniyanın hər birinin 2 vətəndaşı var.
İrandan Azərbaycana Tunis, Cənubi Afrika Respublikası, Maldiv adaları, Kuba, Vatikan, Argentina, Bosniya və Herseqovina, Latviya, Beliz və Dominikanın hər birinin 1 vətəndaşı təxliyə olunub.
Xatırladaq ki, ABŞ və İsrail fevralın 28-də İrana qarşı hərbi əməliyyatlara başlayıb. Nəticədə İranın ali lideri Əli Xamenei və bir sıra yüksəkvəzifəli şəxslər öldürülüb. Bundan sonra İran İsraillə yanaşı, ABŞ və müttəfiqlərinin hərbi bazalarının yerləşdiyi Səudiyyə Ərəbistanı, Qətər, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Oman, Bəhreyn, İraq və Kiprdə müəyyən etdiyi hədəflərə zərbələr endirməyə başlayıb.скачать dle 11.3

Сколько человек на данный момент эвакуировано из Ирана в Азербайджан?
С 28 февраля - начала эскалации напряженности на Ближнем Востоке - из Ирана в нашу страну были эвакуированы более 3 322 человек, в том числе 575 граждан Азербайджана.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Report, среди эвакуированных - граждане Китая (732 человека), России (370), Индии (238), Бангладеш (198), Таджикистана (189), Пакистана (151), Ирана (136), Омана (84), Индонезии (68), Алжира (57), Италии (44), Германии (27), Испании (26), Канады (25), Франции (19), Саудовской Аравии (18), Японии (18), Грузии (19), Узбекистана (16), Бахрейна (16), Казахстана (13), США (13), Нигерии (13), Венгрии (12), Мексики (11), Беларуси (11), Великобритании (10), Болгарии (10), Демократической Республики Конго (10), Бразилии (9), Судана (8), Венесуэлы (7), Финляндии (6), Румынии (6), Чехии (6), Словакии (6), Бельгии (6), ОАЭ (6).
Также эвакуированы граждане Турции (5), Сербии (5), Швеции (5), Афганистана (5), Австралии (5), Австрии (5), Греции (5), Вьетнама (5), Кыргызстана (5), Иордании (4), Филиппин (4), Украины (4), Шри-Ланки (4), Кувейта (4), Нидерландов (4), Катара (3), Хорватии (3), Дании (3), Норвегии (3), Непала (2), Ливана (2), Йемена (2), Мьянмы (2), Кипра (2), Египта (2), Словении (2).
Кроме того, из Ирана в Азербайджан были эвакуированы по одному гражданину Туниса, Южно-Африканской Республики, Мальдивских Островов, Кубы, Ватикана, Аргентины, Боснии и Герцеговины, Латвии, Белиза и Доминиканской Республики.
Напомним, что 28 февраля США и Израиль начали военную операцию против Ирана. В результате был убит верховный лидер страны Али Хаменеи и ряд высокопоставленных чиновников. После этого Иран начал наносить удары по целям не только в Израиле, но и в странах, где размещены военные базы США и их союзников - в Саудовской Аравии, Катаре, Объединенных Арабских Эмиратах, Омане, Бахрейне, Ираке и на Кипре.