Azərbaycanda yeni hərbi obyektlər istifadəyə verilib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin göstərişinə əsasən, Azərbaycan Ordusunun maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi, bölmələrin sosial-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması, eləcə də şəxsi heyətin peşəkarlığının artırılması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər uğurla davam etdirilir.
Müdafiə Nazirliyinin rəhbər heyəti Mühəndis Qoşunlarının Mühəndis-İstehkam Mərkəzinin, Psixoloji Təminat İdarəsi və Bakı Hərbi Psixoloji Sağlamlıq Mərkəzinin, eləcə də Hüquq İdarəsinin inzibati binalarının açılışında iştirak edib. Həmçinin Milli Müdafiə Universitetinin tabeliyində fəaliyyət göstərən Bakı Hərbi Kollecində və Müdafiə Nazirliyinin Baş Klinik Hospitalının Təcili tibbi yardım bölməsində görülən işlərlə tanış olub.
Yeni istifadəyə verilən Mühəndis-İstehkam Mərkəzində kiçik mütəxəssislərin hazırlanması və ərazinin minalardan təmizlənməsi üçün müasir standartlara cavab verən simulyator sistemləri quraşdırılıb.
Mərkəzin ərazisində yaradılan şəraitlə tanış olan heyət yanğınsöndürmə deposuna, qarovul otağına, avtomobil parkına, mühəndis döyüş sursatları, hərbi-texniki əmlak, raket-artilleriya silahları, sursat və əşya anbarlarına, eləcə də Mühəndis Qoşunlarının poliqonunda döyüş hazırlığı prosesində istifadə olunan təlim yerlərinə baxış keçirib.
Əlavə olaraq, rəhbər heyətə mərkəzin maddi-texniki təminatının gücləndirilməsi məqsədilə yeni alınmış mühəndis silahlandırma vasitələri və müasir mexaniki minatəmizləmə avadanlıqları nümayiş etdirilib, onların taktiki-texniki xüsusiyyətləri və tətbiq imkanları barədə ətraflı məlumat verilib.
Azərbaycan Ordusunun şəxsi heyətinin psixoloji hazırlığının yüksək səviyyədə saxlanılması məqsədilə aparılan ştat-struktur islahatları çərçivəsində yeni yaradılan Psixoloji Təminat İdarəsinin və Bakı Hərbi Psixoloji Sağlamlıq Mərkəzinin əsaslı təmir olunmuş inzibati binaları istifadəyə verilib.
Burada psixoloji xidmətin spesifik tələbləri əsas götürülərək şəxsi heyətin psixoloji dözümlülüyünün artırılması və posttravmatik vəziyyətin bərpası məqsədilə xüsusi terapiya otaqları, eləcə də hərbi psixoloqların hazırlığı və metodiki sənədləşmənin aparılması üçün iş otaqları yaradılıb.
Regionda ilkin təcrübəyə malik olan, hərbi və mülki psixoloqların birgə fəaliyyət göstərəcəyi mərkəz Azərbaycan Ordusunun hərbi qulluqçularının və onların ailə üzvlərinin psixoloji rifahının qorunması və inkişaf etdirilməsinə xidmət edəcək.
Yeni təsis edilmiş mərkəzdə fərdi və qrup psixoterapiyası, psixoloji diaqnostika, konsultasiya, stres və travma sonrası psixoloji reabilitasiya, həmçinin uşaq və yeniyetmələrin psixoloji inkişafının dəstəklənməsi məqsədilə zəruri xidmətlərin göstərilməsi də nəzərdə tutulub.
Sonra Müdafiə Nazirliyinin rəhbərliyi Hüquq İdarəsinin yeni istifadəyə verilmiş inzibati binasının açılışında olub. Burada rəhbər heyətə məlumat verilib ki, Hüquq İdarəsi müxtəlif hərbi hüquqi məsələləri tənzimləyən və müdafiə sahəsindəki qanunvericiliyə uyğun fəaliyyət göstərən bir qurumdur.
İdarə Azərbaycan Ordusunun şəxsi heyətinə hüquqi məsləhətlərin verilməsi, hərbi cinayətlərə qarşı mübarizə, eləcə də beynəlxalq hüquq məsələlərini tənzimləyir. Hüquq İdarəsinin fəaliyyətinin əsas məqsədi Müdafiə Nazirliyinin tabeliyində olan qoşun və qüvvələrin fəaliyyətini hüquqi baxımdan dəstəkləmək və mövcud qanunlara riayət olunmasını təmin etməkdir.скачать dle 11.3

В Азербайджане введены в эксплуатацию новые военные объекты
Руководящий состав Министерства обороны принял участие в открытии административных зданий Инженерно-сапёрного центра Инженерных войск, Управления психологического обеспечения, Бакинского военного центра психологического здоровья и Юридического управления. Кроме того, руководство Минобороны ознакомилось с работами, проводимыми в Бакинском военном колледже, действующем в подчинении Национального университета обороны, и в отделении Скорой медицинской помощи Главного клинического госпиталя ведомства.
В нововведённом в эксплуатацию Инженерно-сапёрном центре установлены современные симуляционные системы, предназначенные для подготовки младших специалистов и проведения разминирования территорий.
Ознакомившись с условиями, созданными на территории центра, руководящий состав посетил пожарное депо, караульное помещение, автопарк, склады инженерных боеприпасов, военно-технического имущества, ракетно-артиллерийского оружия, а также склады с боеприпасами и вещевым имуществом. Был проведен смотр учебных мест, используемых в процессе боевой подготовки на полигоне Инженерных войск.
Кроме того, руководящему составу были продемонстрированы инженерные средства вооружения и современное механизированное оборудование для разминирования, приобретённые в целях укрепления материально-технической базы центра. Была предоставлена подробная информация о тактико-технических характеристиках этих средств и возможностях их применения.
В рамках штатно-структурных реформ, направленных на поддержание высокого уровня психологической подготовки личного состава азербайджанской армии, были введены в эксплуатацию капитально отремонтированные административные здания новосозданного Управления психологического обеспечения и Бакинского военного центра психологического здоровья.
При обустройстве центра были учтены специфические требования психологической службы, созданы специальные терапевтические кабинеты для повышения психологической устойчивости личного состава и восстановления после посттравматических состояний, а также рабочие помещения для подготовки военных психологов и ведения методической документации.
Центр, являющийся первым подобным учреждением в регионе и предусматривающий совместную деятельность военных и гражданских психологов, будет способствовать сохранению и развитию психологического благополучия военнослужащих азербайджанской армии и членов их семей.
В центре предусмотрено предоставление необходимых услуг для индивидуальной и групповой психотерапии, психологической диагностики, консультаций, посттравматической и стрессовой реабилитации, а также поддержки психологического развития детей и подростков.
Затем руководство оборонного ведомства приняло участие в открытии административного здания Юридического управления. Руководству было сообщено о том, что Юридическое управление является структурой, регулирующей различные военные юридические вопросы и действующей в соответствии с законодательством в сфере обороны.
Управление предоставляет юридические консультации личному составу азербайджанской армии, занимается противодействием военным преступлениям, а также регулирует вопросы международного права. Основная цель деятельности Юридического управления - юридическая поддержка действий войск и сил, подчинённых Минобороны, и обеспечение соблюдения действующего законодательства.