İran daha bir boğazı bağlamaqla hədələyir
İran öz ərazilərinə, o cümlədən adalarına yerüstü müdaxilə baş verəcəyi təqdirdə Bab-əl-Məndəb boğazını bağlayacaq.
Bu barədə İranın "Tasnim" agentliyi hərbi mənbəyə istinadən məlumat verir.
"Bab-əl-Məndəb boğazı dünyanın strateji baxımdan ən mühüm boğazlarından biri hesab olunur və İranın orada tamamilə real təhlükə yaratmaq üçün həm iradəsi, həm də imkanı var. Buna görə də, əgər amerikalılar axmaq addımlarla Hörmüz boğazı probleminə həll yolu tapmaq istəyirlərsə, ehtiyatlı olmalıdırlar ki, öz problemlərinə və çətin vəziyyətlərinə daha bir boğaz əlavə etməsinlər", - deyə mənbə bildirib.
Qeyd edək ki, Bab-əl-Məndəb boğazı Yəmən ilə Eritreya arasında yerləşir və Ədən körfəzini Qırmızı dənizlə birləşdirir. Dünya dəniz ticarətinin 10-12%-i və dünya konteyner daşımalarının təxminən 30%-i bu yolla həyata keçirilir, hər il bu boğazdan təxminən 20 000 gəmi keçir. Boğaz Yəmənin ərazi sularının bir hissəsidir.
Fars körfəzi ilə Ərəbistan dənizini birləşdirən Hörmüz boğazı fevral ayının sonlarında ABŞ-İsrail hərbi əməliyyatının başlanğıcında İran tərəfindən bağlanmışdı.скачать dle 11.3

В Иране пригрозили перекрыть другой пролив при наземном вторжении
Иран перекроет Баб-эль-Мандебский пролив в случае наземного вторжения на свои территории, в том числе на острова.
Об этом пишет иранское агентство Tasnim со ссылкой на военный источник.
"Баб-эль-Мандебский пролив считается одним из стратегически важных проливов мира, и Иран обладает как волей, так и возможностью создать для него вполне реальную угрозу; поэтому, если американцы хотят придумать решение проблемы Ормузского пролива с помощью глупых мер, им следует быть осторожными, чтобы не добавлять к своим проблемам и затруднительному положению еще один пролив", - сказал он.
Баб-эль-Мандебский пролив расположен между Йеменом и Эритреей, он соединяет Аденский залив с Красным морем. Его длина - около 115 км, ширина - 26-32 км, средняя глубина - 150 м. С 1869 года Баб-эль-Мандебский пролив служит южными воротами в Суэцкий канал, через который осуществляется 10-12% мировой морской торговли и порядка 30% мировых контейнерных перевозок (ежегодно канал и пролив проходят порядка 20 000 судов).скачать dle 11.3