Mövlam Şixəliyevin pensiyası da kəsildi
Median.Az Gununsesi.info-ya istinadla xəbər verir ki, Mövlam Şixəliyev bununla razılaşmadığı üçün məhkəməyə müraciət edib.
Keçmiş rəisin pensiyasının kəsilməsinə səbəb isə onun "general-mayor" rütbəsindən məhrum edilməsidir.
Şixəliyev məhkəməyə müraciətində iddia edir ki, 2016-cı ildə ovaxtkı MTN-dən "general-mayor" rütbəsində ehtiyata buraxılanda ona ömürlük pensiya təyin olunub və ödənişi dayandırıla bilməz.
2021-ci ilin aprelində həbs olunan və 12 il azadlıqdan məhrum edilən Mövlam Şixəliyevin çoxsaylı mənzilləri, bağ evləri, torpaq sahələri də müsadirə olunmuşdu. 2023-cü ilin iyulunda Prezident İlham Əliyev Mövlam Şixəliyevin "general-mayor" ali hərbi rütbəsindən, 3-cü dərəcəli "Vətənə xidmətə görə" ordenindən, "Vətən uğrunda" və "Hərbi xidmətlərə görə" medallarından məhrum edilməsi barədə sərəncam imzalayıb.
Dövlət Sosial Müdafiə Fondunun Xüsusi Şərtlərlə Təyinat üzrə Mərkəzi Filialının qərarına əsasən, Mövlam Şixəliyevə 2016-cı ildən təyin edilmiş yaşa görə əmək pensiyası hərbi rütbədən məhrum edilməsi ilə əlaqədar dayandırılıb.
Mövlam Şixəliyev məhkəməyə şikayətində yazıb ki, ailəsində qazanc gətirən şəxs yoxdur və pensiyasının dayandırılması ilə əlaqədar çətin maddi durumda qalıb.

Мовлама Шихалиева лишили пенсии
Бывшему начальнику Главного следственного управления Министерства национальной безопасности Азербайджана (упразднено в 2015 году), находящемуся в настоящее время под арестом, Мовламу Шихалиеву отменена генеральская пенсия, назначенная в 2016 году.
Как сообщает gununsesi.info, не согласившись с этим М.Шихалиев обратился в суд.
Причиной отмены пенсии бывшего начальника стало лишение его звания генерал-майора.
В своём обращении в суд Шихалиев утверждает, что в 2016 году, когда он был уволен в запас из тогдашнего МНБ в звании генерал-майора, ему была назначена пожизненная пенсия, и выплата не может быть приостановлена.
У Мовлама Шихалиева, арестованного в апреле 2021 года и приговорённого к 12 годам лишения свободы, были также конфискованы многочисленные квартиры, дачи, земельные участки. В июле 2023 года Президент Ильхам Алиев подписал распоряжение о лишении Мовлама Шихалиева высшего воинского звания генерал-майора, ордена "За службу Отечеству" 3-й степени, медалей "Во имя Родины" и "За воинские заслуги".
Согласно решению Центрального филиала по назначениям на особых условиях Государственного фонда социальной защиты, трудовая пенсия по возрасту, назначенная Мовламу Шихалиеву с 2016 года, была приостановлена в связи с лишением воинского звания.
В своей жалобе в суд М.Шихалиев написал, что в его семье нет кормильца и в связи с приостановлением пенсии он оказался в тяжёлом материальном положении.