Çıxarış almaq istəyənlərin DİQQƏTİNƏ: Uyğunsuzluq necə araşdırılır?
Daşınmaz əmlakın qeydiyyatı sahəsində vətəndaşları maraqlandıran məsələlərdən biri də fərdi yaşayış evinin sənədləşdirilməsi ilə bağlıdır.
Bir çox vətəndaşı düşündürən suallardan biri də torpaq kateqoriyası ilə bağlı uyğunsuzluq aşkar edildikdə "Daşınmaz Əmlakın Dövlət Kadastrı və Reyestri" publik hüquqi şəxs (DƏDKR PHŞ) tərəfindən hansı prosedurun tətbiq edilməsi ilə bağlıdır.
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Əmlak Məsələləri Dövlət Xidmətindən Oxu.Az-ın sorğusuna cavab olaraq bildirilib ki, proses yerquruluşu sənədlərinin təhlili ilə araşdırılır.
Açıqlamada qeyd olunub ki, fərdi yaşayış evlərinə dövlət reyestrindən çıxarışın verilməsi məsələsinə "Daşınmaz əmlakın dövlət reyestri haqqında" Qanunun 8-ci maddəsində və ya Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 13 yanvar 2015-ci il tarixli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş siyahıda nəzərdə tutulan sənədlər mövcud olduğu və müvafiq sənədlər vətəndaşlar tərəfindən ərizə ilə qeydiyyat orqanına təqdim edildiyi hallarda qanunamüvafiq qaydada baxılır:
"Fərdi yaşayış evi üzərində mülkiyyət hüququnun qeydiyyatı üçün əsas şərtlərdən biri torpaq sahəsinin təyinatı üzrə (yaşayış kateqoriyalı məqsədli) istifadə edilməsidir. Daşınmaz əmlak üzərində hüquqlarının qeydiyyatı üçün vətəndaşlar tərəfindən təqdim edilmiş hüquqmüəyyənedici sənədlərdə göstərilən torpaq kateqoriyası bəzi hallarda dövlət kadastrında əksini tapan torpaq kateqoriyasından fərqlənir. Belə olan halda dövlət qeydiyyatına alınması üçün təqdim edilən sənədlərlə torpağın kateqoriyası (məqsədli təyinatı) dövlət torpaq kadastrında saxlanılan məlumatlara uyğun gəlmədikdə araşdırılma aparılır. Uyğunsuzluqla bağlı araşdırma qeydiyyat orqanının vəzifəli şəxsləri tərəfindən 15 iş günü müddətində yerquruluşu sənədlərinin təhlili yolu ilə həyata keçirilir. Araşdırmanın nəticəsinə əsasən təqdim edilən sənədlərdə göstərilən məlumatların doğruluğu təsdiq edildikdə, əmlak üzərində hüquqlar dövlət qeydiyyatına alınır və dövlət torpaq kadastrında müvafiq düzəlişlər edilir. Qeyd edək ki, araşdırma arxiv orqanlarından məlumatın alınması qaydasında deyil, yuxarıda qeyd edildiyi kimi, qeydiyyat orqanında mövcud olan yerquruluşu sənədlərinin təhlili yolu ilə həyata keçirilir".
Açıqlamada əlavə olunub ki, vətəndaşlar tərəfindən təqdim edilmiş sənədlərdə göstərilən məlumatların yanlış olduğu təsdiq edildikdə, hüquqların qeydiyyata alınmasından imtina edilir:
"Qeyd edək ki, torpaqların kateqoriyalara aid edilməsi və onların bir kateqoriyadan digərinə keçirilməsi Nazirlər Kabinetinin "Torpaqların kateqoriyalara aid edilməsi və onların bir kateqoriyadan digərinə keçirilməsi Qaydaları"na əsasən həyata keçirilir".скачать dle 11.3

Ваш дом построен на "неправильной" земле: что делать, если "купчая" и кадастр противоречат друг другу?
18.03.2026 16:18 390
Ваш дом построен на
Вопрос оформления частных жилых домов остается одной из самых горячих и обсуждаемых тем в сфере регистрации недвижимости. Исторически сложилось так, что проблема "документального вакуума" вокруг тысяч построек требует четкого правового регулирования, и граждане все чаще ищут законные пути для легализации своего имущества.
Один из самых частых подводных камней, вызывающих тревогу у домовладельцев, - это выявление несоответствий в категории земельного участка. Возникает резонный вопрос: какие шаги предпринимает юридическое лицо публичного права "Государственный кадастр и реестр недвижимости", когда данные на бумаге расходятся с реальным статусом земли?
В ответ на официальный запрос Oxu.Az в Государственной службе по имущественным вопросам при Министерстве экономики пояснили, что краеугольным камнем в решении подобных коллизий становится аналитический разбор землеустроительной документации.
В ведомстве подчеркнули, что процесс выдачи выписки из государственного реестра (в народе известной как "купчая") на частные дома строго регламентирован. Данный вопрос рассматривается в законном порядке только при наличии полного пакета документов, предусмотренных статьей 8 закона "О государственном реестре недвижимости" или утвержденных указом Президента от 13 января 2015 года, после их подачи гражданином в регистрирующий орган.
"Фундаментальным условием для регистрации права собственности на индивидуальный жилой дом является целевое использование земельного участка (он обязательно должен относиться к жилой категории). На практике аналитики часто сталкиваются с проблемой: категория земли в правоустанавливающих документах, предоставленных гражданином, иногда вступает в противоречие с данными государственного кадастра. В таких случаях запускается механизм внутреннего расследования. Должностные лица регистрирующего органа в течение 15 рабочих дней проводят анализ землеустроительных документов. Если в ходе проверки достоверность информации гражданина подтверждается, права на недвижимость официально регистрируются, а в государственный земельный кадастр вносятся соответствующие коррективы. Важно отметить: этот аудит проводится не путем долгих бюрократических запросов в архивы, а исключительно на базе экспертного анализа уже имеющихся в регистрирующем органе землеустроительных документов", - сказали в госслужбе.
В то же время ведомство предупреждает о жесткой позиции в отношении недостоверных данных: если в ходе проверки выяснится, что предоставленная гражданином информация ошибочна, в регистрации прав собственности будет отказано.
"Стоит напомнить, что самовольно менять назначение участка недопустимо. Процесс отнесения земель к определенным категориям и их перевод из одной категории в другую осуществляется строго на основании соответствующих правил, утвержденных Кабинетом министров", - резюмировали в структуре.скачать dle 11.3