Dövlət qulluğunda mükafat sistemi ləğv olunur
Dövlət qulluğunda əməkhaqqı sisteminin təkmilləşdirilməsi istiqamətində həyata keçirilən son islahatlar çərçivəsində mükafatlandırma mexanizminin ləğv edilməsi nəzərdə tutulur.
"Report"a istinadən xəbər verir ki, bununla bağlı dəyişikliklər Milli Məclisin qəbul etdiyi "Dövlət qulluğu haqqında" Qanunda və digər qanunvericilik aktlarında öz əksini tapıb.
Belə ki, yeni yanaşmaya əsasən, dövlət büdcəsi hesabına ödənilən mükafatlar tamamilə ləğv olunur. Bu dəyişiklik həm kollektiv, həm də fərdi mükafatları əhatə edir. Belə ki, indiyədək dövlət qulluqçularının fəaliyyətinə görə verilən əlavə təşviq ödənişləri artıq mövcud olmayacaq və əməkhaqqı sistemi daha vahid və şəffaf struktur üzərində formalaşdırılacaq.
Əvvəlki qaydalara əsasən isə, dövlət qulluqçularının mükafatlandırılması üçün hər il dövlət büdcəsində əlavə vəsait ayrılırdı. Bu vəsaitin il ərzində həcmi əməkdaşın aylıq vəzifə maaşının üç misli qədər müəyyən edilirdi və əsasən bayram günləri münasibətilə kollektiv mükafatlar, həmçinin xidmətdə fərqlənən şəxslər üçün fərdi mükafatlar şəklində ödənilirdi.
Beləliklə, aparılan dəyişikliklər nəticəsində əməkhaqqının daha sabit və əvvəlcədən proqnozlaşdırıla bilən olması təmin ediləcək, dövlət qulluqçularının gəlirlərinin daha çox sabit maaş üzərində formalaşmasına zəmin yaradacaq.скачать dle 11.3

В Азербайджане отменяется система поощрений в госслужбе
В Азербайджане в рамках последних реформ, направленных на улучшение системы оплаты труда в государственной службе, планируется отменить механизм поощрений.
Как сообщает Report, соответствующие изменения отражены в законе "О государственной службе", принятом Милли Меджлисом, и других законодательных актах.
Согласно новому подходу, вознаграждения из государственного бюджета полностью отменяются. Это касается как коллективных, так и индивидуальных поощрений. В результате стимулирующие выплаты для госслужащих упраздняются, а система оплаты труда станет более единой и прозрачной.
Согласно прежним правилам, ежегодно из государственного бюджета выделялись дополнительные средства на поощрение государственных служащих. Размер этих средств в течение года определялся в объеме трехкратного месячного должностного оклада и выплачивался преимущественно в виде коллективных премий к праздничным датам, а также индивидуальных премий отличившимся сотрудникам.
В результате внесенных изменений заработная плата станет более стабильной и предсказуемой, а доход государственных служащих будет формироваться в большей степени на основе фиксированной заработной платы.скачать dle 11.3