İranda yüzlərlə "Starlink" terminalı ələ keçirildi
İranda ölkə miqyasında keçirilən hərbi əməliyyatlar fonunda quraşdırılmış yüzlərlə "Starlink" peyk internet terminalı aşkarlanaraq ələ keçirilib.
Bu barədə "Tasnim" xəbər agentliyi İslam Respublikasının Kəşfiyyat Nazirliyinin mətbuat xidmətinə istinadən məlumat yayıb.
Bildirilib ki, Tramp Administrasiyası daha əvvəl - ilin əvəlində kütləvi etirazların bitməsindən sonra gizli şəkildə İrana təxminən 6 min ədəd "Starlink" peyk internet terminalı göndərib. Xəbərə görə, bu avadanlıqlar İran hökumətinin əleyhdarlarına internet blokadasını aradan qaldırmaqda kömək etmək üçün nəzərdə tutulub.скачать dle 11.3

Министерство разведки Ирана конфисковало сотни терминалов Starlink
Несколько сотен терминалов спутниковой связи Starlink, установленных в различных регионах Ирана, были обнаружены и изъяты в ходе общенациональной операции.
Об этом сообщило агентство Tasnim со ссылкой на пресс-службу Министерства разведки Исламской республики.
Ранее администрация президента США Дональда Трампа втайне направила в Иран примерно шесть тысяч терминалов спутникового интернета Starlink после окончания массовых акций протеста. Техника предназначена для помощи противникам властей Ирана, чтобы те могли обходить блокировку сети.скачать dle 11.3