İlham Əliyev: "Ermənistanla ticarət əlaqələrini bərpa etmişik"
"Biz Ermənistana müxtəlif istiqamətlərdən malların daşınmasına qoyulmuş bütün məhdudiyyətləri aradan qaldırdıq. Hətta Ermənistanla ticarəti bərpa etmişik".
Bu barədə Prezident İlham Əliyev XIII Qlobal Bakı Forumunun açılış mərasimindəki çıxışında bildirib.
Dövlətimizin başçısı qeyd edib ki, Ermənistan üçün həyati əhəmiyyət kəsb edən neft məhsullarının ixracına başlanılması Azərbaycanın uzunmüddətli yox, əbədi sülhə sadiq olduğunu nümayiş etdirir:
"Bu, bizim strategiyamız və siyasətimizdir və bir daha onu nümayiş etdirir ki, Azərbaycan sülhsevər ölkədir. İkinci Qarabağ Müharibəsi və daha sonra antiterror əməliyyatı zamanı bizi ittiham edənlər ya uzaqgörən deyildilər, ya da qərəzli idilər. Çünki bizim gördüyümüz hər bir iş beynəlxalq hüquqa uyğun idi, biz gücdən istifadə edərək sülhə nail olduq və bu gün bunu nümayiş etdiririk".
Azərbaycanın sülh prosesində birbaşa dialoqa üstünlük verdiyini xatırladan İlham Əliyev Minsk qrupunun fəaliyyətini sərt tənqid edib:
"Biz Ermənistanla sülhə nail olduq, - biz deyərkən Azərbaycanı nəzərdə tuturam, - israr etdik ki, bunu vasitəçilərsiz təmin edək. Özlərini Minsk qrupu adlandıran vasitəçilərin 28 illik fəaliyyəti bir fəlakət idi. Həmsədrlərin məqsədi münaqişəni dondurmaq, onu əbədiləşdirmək və hər iki ölkəyə qarşı təzyiq aləti kimi istifadə etmək idi. Biz qərara gəldik ki, bu dırnaqarası vasitəçilikdən qurtulmalıyıq və ikitərəfli formatda - heç bir üçüncü tərəf olmadan fəaliyyətə başlayan kimi sülhə nail olduq".

Президент Ильхам Алиев: Мы начали торговлю с Арменией
Мы сняли все ограничения на транспортировку грузов в Армению из разных направлений. Мы даже начали торговлю с Арменией.
Об этом заявил Президент Азербайджана Ильхам Алиев в своем выступлении на церемонии открытия XIII Глобального бакинского форума.
Глава государства отметил, что начало экспорта нефтепродуктов, имеющих жизненно важное значение для Армении, демонстрирует приверженность Азербайджана миру - и миру не долгосрочному, а вечному.
"Это наша стратегия и наша политика, и мы еще раз демонстрируем, что Азербайджан - мирная страна. А те, кто обвинял нас во время второй Карабахской войны, а затем и антитеррористической операции, были либо близоруки, либо предвзяты, поскольку проделанная нами работа соответствовала международному праву: мы применили силу для достижения мира, и сегодня мы демонстрируем это", - сказал азербайджанский лидер.
Напомнив о том, что Азербайджан отдает предпочтение прямому диалогу в мирном процессе, Президент Ильхам Алиев подверг резкой критике деятельность Минской группы.
"Мы достигли мира с Арменией, - когда я говорю мы, я имею в виду Азербайджан - настояв на том, чтобы не было никаких посредников. 28 лет так называемого посредничества Минской группы были настоящей катастрофой. Цель сопредседателей заключалась в замораживании конфликта, в сохранении его навсегда и в использовании его как рычага давления на обе страны. Поэтому мы решили, что нам нужно избавиться от этого так называемого посредничества, и как только мы начали взаимодействовать на двусторонней основе, без какой-либо третьей стороны, мы достигли мира", - заявил глава государства.