Leyla Əliyeva Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzində olub - FOTO
AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, BBMM-in icraçı direktoru Rəvan Həsənov Leyla Əliyevaya Mərkəz haqqında məlumat verib. Bildirib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Fərmanı ilə 2014-cü ildə yaradılan Mərkəz Azərbaycanın multikulturalizm modelinin öyrənilməsi, qorunması və beynəlxalq səviyyədə təbliği istiqamətində mühüm layihələr həyata keçirir, beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlıq edir. Hər il beynəlxalq səviyyəli konfranslar, elmi seminarlar, dəyirmi masalar və forumlar təşkil olunur. Bu tədbirlərdə müxtəlif ölkələrdən alimlər, tədqiqatçılar, ekspertlər və ictimai xadimlər iştirak edərək multikulturalizm, dinlərarası dialoq və mədəniyyətlərarası əməkdaşlıq mövzularını müzakirə edirlər.
Prezident İlham Əliyevin "Azərbaycanı dünyada multikulturalizm mərkəzi kimi tanıtmaq" təşəbbüsünə əsasən Mərkəz Azərbaycan multikulturalizmi fənninin yerli və xarici ölkə universitetlərində tədrisi layihəsini həyata keçirir. Bu layihə çərçivəsində dünyanın 27 aparıcı universitetində Azərbaycan multikulturalizmi fənni tədris olunub. Eyni zamanda, ölkənin 40-a yaxın universitetinin magistratura səviyyəsində bu fənnin tədrisi aparılır, ölkənin ali təhsil müəssisələrinin bakalavr səviyyəsində "Multikulturalizmə giriş" əsas fənn kimi tədris edilir.
Qeyd olunub ki, Mərkəz Azərbaycanın tarixi, mədəniyyəti ilə bağlı kitablar, monoqrafiyalar, elmi məqalələr və metodik vəsaitlərin, tarixi xəritələrin çap olunmasına, BBMM-in təşkilatçılığı ilə keçirilən yerli və beynəlxalq konfransların materiallarının nəşrinə, həmçinin Azərbaycanda yaşayan etnik azlıqların dillərində kitabların hazırlanmasına xüsusi diqqət ayırır. Bu nəşrlər həm ölkə daxilində, həm də beynəlxalq akademik mühitdə təqdim olunur.
Sonra Mərkəzin fəaliyyətinə dair film nümayiş etdirilib. Leyla Əliyeva Mərkəzin nəşrləri ilə tanış olub.
Leyla Əliyeva Azərbaycanın multikultural dəyərlərinin qorunması və dünyada tanıdılması istiqamətində həyata keçirilən layihələrin əhəmiyyətini vurğulayıb. Xüsusilə islamofobiya, antisemitizm və ksenofobiyaya həsr olunan konfransların keçirilməsini, Azərbaycanın xristianlıq irsinin dünyada tanıdılması istiqamətində görülən işləri yüksək qiymətləndirib. Mərkəzin fəaliyyətində gənclərlə işin təşkil olunmasına verilən önəmin Azərbaycan multikulturalizminin tanıdılması istiqamətində mühüm rol oynadığını bildirib. Eyni zamanda, BBMM-in müxtəlif xalqlar arasında anlaşmanın və mədəniyyətlərarası dialoqun inkişafına mühüm töhfə verdiyini qeyd edib.
Leyla Əliyeva Mərkəzin kollektivi ilə həmsöhbət olub, onlarla şəkil çəkdirib.
Qeyd edək ki, Leyla Əliyeva Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzinin Himayəçilik Şurasının üzvüdür.

Лейла Алиева посетила Бакинский международный центр мультикультурализма - ФОТО
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, исполнительный директор БМЦМ Раван Гасанов проинформировал Лейлу Алиеву о деятельности центре. Он отметил, что центр, созданный в 2014 году указом Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, реализует важные проекты по изучению, сохранению и продвижению на международном уровне азербайджанской модели мультикультурализма, сотрудничает с международными организациями. Ежегодно здесь проводятся международные конференции, научные семинары, круглые столы и форумы с участием ученых, исследователей, экспертов и общественных деятелей из различных стран, которые обсуждают темы мультикультурализма, межрелигиозного диалога и межкультурного сотрудничества.
Согласно инициативе Президента Ильхама Алиева "Популяризация Азербайджана в мире как центра мультикультурализма" центр реализует проект по преподаванию дисциплины "Азербайджанский мультикультурализм" в университетах как страны, так и за рубежом. В рамках проекта дисциплина "Азербайджанский мультикультурализм" преподается в 27 ведущих университетах мира. Кроме того, в около 40 университетах страны этот предмет преподается в магистратуре, а в высших учебных заведениях Азербайджана на уровне бакалавриата курс "Введение в мультикультурализм" преподается как основная дисциплина.
Было отмечено, что центр уделяет особое внимание изданию книг, монографий, научных статей и методических пособий, исторических карт, связанных с историей и культурой Азербайджана, публикации материалов местных и международных конференций, проводимых при организации БМЦМ, а также подготовке книг на языках этнических меньшинств, проживающих в Азербайджане. Эти издания представляются как внутри страны, так и в международном академическом сообществе.
Затем был показан фильм о деятельности центра. Лейла Алиева ознакомилась с изданиями центра.
Лейла Алиева подчеркнула важность реализуемых проектов по сохранению мультикультурных ценностей Азербайджана и их продвижению в мире. Она особенно высоко оценила проведение конференций, посвященных исламофобии, антисемитизму и ксенофобии, работу по популяризации христианского наследия Азербайджана в мире. Она сказала, что важность, придаваемая организации работы с молодежью в деятельности центра, играет важную роль в продвижении азербайджанского мультикультурализма. В то же время она отметила, что БМЦМ внес весомый вклад в развитие взаимопонимания и межкультурного диалога между различными народами.
Лейла Алиева побеседовала с сотрудниками центра, сфотографировалась с ними.
Отметим, что Лейла Алиева является членом Попечительского совета Бакинского международного центра мультикультурализма.