Taksiyə ödəniş etməyənləri hansı cəza gözləyir? - VİDEO
Sosial şəbəkələrdə yayılan video geniş müzakirələrə səbəb olub. Görüntülərdə müştəri mənzil başına çatdıqdan sonra taksi sürücüsünün ödənişini etmədən qaçır. Sürücü də qarşılaşdığı bu vəziyyəti telefonun kamerası ilə qeydə alaraq ictimailəşdirib.
Baku TV-nin məlumatına görə, adətən, taksi sürücülərinin davranışı cəmiyyətdə qınaq hədəfinə çevrilir.
Lakin bu dəfə vəziyyət fərqlidir, zərərçəkən taksi sürücüsüdür. Bəs sərnişinin bu hərəkəti hansı məsuliyyəti yaradır? Belə hallarda sürücünün hüquqları necə qorunur?
Hüquqşünas Mircavid Miriyevin sözlərinə görə, vətəndaş taksi mobil tətbiqi vasitəsilə sifariş verdiyi andan tərəflər arasında artıq əqd bağlanmış hesab olunur və hüquqi münasibət yaranır. "Əgər sərnişin xidmət haqqını ödəməkdən imtina edərək hadisə yerindən qaçırsa, bu, hüquqi məsuliyyət yaradır. Belə hallar inzibati xəta kimi qiymətləndirilə bilər. Ödənişdən yayınmaqla sürücüyə maddi zərər vurulmuş sayılır və bu əmələ görə şəxslər barəsində qanunvericiliyə uyğun tədbirlər görülə bilər. Qanuna əsasən, belə hallarda 160 saatdan 240 saata qədər ictimai iş cəzası tətbiq oluna bilər", - deyə hüquqşünas bildirib.

Какое наказание грозит тем, кто не оплачивает поездку в такси? - ВИДЕО
Видеокадры, распространившееся в социальных сетях, вызвали широкие обсуждения среди общественности. На видео видно, как клиент, добравшись до места назначения, убегает, не оплатив услуги таксиста. Водитель зафиксировал эту ситуацию на камеру телефона и опубликовал запись.
Как говорится в материале Baku TV, обычно объектом общественной критики становятся сами таксисты.
Однако на этот раз ситуация иная - пострадавшей стороной является водитель такси.
Какую же ответственность влечёт за собой подобное поведение пассажира? Как в таких случаях защищаются права водителя?
По словам юриста Мирджавида Мириева, с момента оформления заказа через мобильное приложение между сторонами считается заключённым договор, и возникают правовые отношения.
"Если пассажир отказывается оплачивать услугу и скрывается с места, это влечёт юридическую ответственность. Подобные действия могут быть квалифицированы как административное правонарушение. Уклоняясь от оплаты, гражданин причиняет водителю материальный ущерб, и в его отношении могут быть приняты меры в соответствии с законодательством. Согласно законодательству, в таких случаях может быть назначено наказание в виде общественных работ сроком от 160 до 240 часов", - отметил юрист.