Hərbi qulluqçulara ödənilən pul təminatı ARTIRILA BİLƏR
Azərbaycanda hərbi qulluqçulara (müddətli həqiqi hərbi qulluqçular istisna olmaqla) tutduqları vəzifəyə, habelə hərbi rütbələrə görə ödənilən pul təminatının məbləğinin artırılması təklif olunur.
Bu, Milli Məclisin İnsan hüquqları komitəsinin bugünkü iclasında müzakirəyə çıxarılan "Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkilinin (ombudsmanın) 2025-ci il üzrə məruzəsi"ndə yer alıb.
Həmçinin sənəddə real vəziyyət, habelə mənzil kirayəsində qiymət artımı nəzərə alınaraq, hərbi qulluqçulara müvəqqəti mənzil kirayəsi üçün müəyyən edilmiş pul kompensasiyasının məbləğinin artırılması da təkliflər arasında yer alıb.
Bundan başqa, Birinci Qarabağ müharibəsindən Vətən müharibəsinin başlanmasınadək olan müddətdə respublikamızın ərazi bütövlüyü uğrunda baş vermiş döyüş əməliyyatlarında (2016-cı ilin aprel döyüşlərində, 2020-ci ilin iyul ayında Tovuz döyüşlərində və digər hərbi toqquşmalarda), həmçinin 2023-cü ildə keçirilmiş antiterror əməliyyatında iştirak etmiş şəxslərin statusuna aydınlıq gətirilməsi qurumun təklifləri arasındadır.
Vurğulanıb ki, şəxs müddətli həqiqi hərbi xidmətdə olduğu müddətdə onun uşaqlarına ödənilən müavinətin məbləğinin ölkə üzrə uşaqlar üçün müəyyən edilmiş yaşayış minimumuna uyğunlaşdırılması da təklif olunur.

Денежные выплаты военнослужащим могут быть увеличены
В Азербайджане предлагается увеличить размер денежных выплат военнослужащим (за исключением военнослужащих срочной действительной военной службы) в зависимости от занимаемой должности, а также воинских званий.
Как сообщает Oxu.Az, это нашло отражение в "Докладе Уполномоченного по правам человека (омбудсмена) Азербайджанской Республики за 2025 год", вынесенном на обсуждение на сегодняшнем заседании Комитета по правам человека Милли Меджлиса.
Также в документе среди предложений значится увеличение размера денежной компенсации, установленной военнослужащим за временный съём жилья, с учётом реальной ситуации, а также роста цен на аренду жилья.
Кроме того, среди предложений учреждения - внесение ясности в статус лиц, участвовавших в боевых действиях за территориальную целостность нашей республики в период от первой Карабахской войны до начала Отечественной войны (в апрельских боях 2016 года, в Товузских боях в июле 2020 года и в других военных столкновениях), а также в антитеррористической операции, проведённой в 2023 году.
Подчёркнуто, что также предлагается привести размер пособия, выплачиваемого на детей лица в период прохождения им срочной действительной военной службы, в соответствие с установленным по стране прожиточным минимумом для детей.скачать dle 11.3