Azərbaycan XİN: "Xocalı soyqırımı Ermənistanın Azərbaycana qarşı apardığı işğal siyasətinin ən qanlı faciələrindəndir"
26.02.2026 11:53 576
Azərbaycan XİN:
Ermənistan silahlı hücumu Xocalı soyqırımının törədilməsindən 34 il ötür.
Bununla bağlı Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyi məlumat yaradır.
"Xocalı soyqırımı Ermənistanın Azərbaycana qarşı apardığı işğal və soyqırımı siyasətinin ən qanlı faciələrindəndir.
1992-ci ilin fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Ermənistan silahlı qüvvələri 1991-ci ilin oktyabr ayından mühasirədə saxlanmış, avtomobil və enerji əlaqəsi kəsilmiş Xocalıya hücum edərək azərbaycanlı dinc sakinlərə qarşı kütləvi vəhşiliklər törədiblər.
Keçmiş SSRİ-nin 366-cı motoatıcı alayının köməkliyi ilə erməni dəstələri tərəfindən həyata keçirilmiş qırğın zamanı Xocalıda 613 nəfər, o cümlədən 63 uşaq, 106 qadın və 70 yaşlı xüsusi amansızlıqla qətlə yetirilib. 487 nəfər müxtəlif dərəcəli xəsarətlər alıb, 1 275 nəfər əsir götürülüb və girovluqda işgəncələrə məruz qalıb. Səkkiz ailə tamamilə məhv edilib, 130 uşaq valideynlərdən birini, 25 uşaq isə valideynlərinin hər ikisini itirib. Bir çox girovun taleyi hələ də məlum deyil.
Bu qırğınlar yalnız hərbi əməliyyat deyil, etnik nifrət və ayrı-seçkilik siyasətinin parçası olub. Ermənistanın Azərbaycanın Bağanis Ayrım, Cəmilli, Kərkicahan, Meşəli, Malıbəyli, Qaradağlı, Tuğ, Səlakətin və s. kimi digər yaşayış məntəqələrində də azərbaycanlılara qarşı məqsədyönlü qırğınlar həyata keçirməsi Xocalı soyqırımının sistemli və planlı xarakterini açıq şəkildə nümayiş etdirir.
Xocalı soyqırımı beynəlxalq hüququn, o cümlədən Soyqırımı cinayətinin qarşısının alınması və cəzalandırılması haqqında Konvensiya, İşgəncələrə və digər qəddar, qeyri-insani və ləyaqəti alçaldan rəftar növlərinə qarşı Konvensiya, İrqi ayrı-seçkiliyin bütün formalarının ləğv edilməsi haqqında Konvensiya və digər beynəlxalq humanitar norma və standartların kobud şəkildə pozulmasıdır. Bu faciə insanlıq əleyhinə cinayət olaraq dünya hüquq sistemində özünə layiqli qiymətini almalıdır.
Xocalı soyqırımının məqsədyönlü xarakteri ilə bağlı mövcud faktlar, o cümlədən soyqırımının təşkilatçılarından biri olan Ermənistanın keçmiş müdafiə naziri və daha sonra dövlət başçısı olmuş Serj Sarkisyanın etirafları göstərir ki, bu faciə düşünülmüş siyasətin tərkib hissəsi olub.
Bu gün, xalqımızın sağalmayan yaralarından biri olan Xocalıya digər işğaldan azad olunmuş ərazilərdə olduğu kimi həyat qayıdır, dövlətimiz və xalqımız soyqırımı qurbanlarını unutmur, onların xatirəsini əbədiləşdirir.
Xocalı soyqırımının 34-cü ildönümündə faciənin günahsız qurbanlarının əziz xatirəsini bir daha dərin ehtiramla yad edirik".скачать dle 11.3

МИД Азербайджана выступил с заявлением в связи с 34-й годовщиной Ходжалинского геноцида
"Ходжалинский геноцид является одной из самых кровавых трагедий оккупационной и геноцидальной политики Армении против Азербайджана.
В ночь с 25 на 26 февраля 1992 года вооруженные силы Армении атаковали Ходжалы, находившийся в осаде с октября 1991 года с перерезанными автомобильными и энергетическими коммуникациями, и совершили массовые зверства против мирных жителей-азербайджанцев.
В ходе резни, осуществленной армянскими отрядами при поддержке 366-го мотострелкового полка бывшего СССР, в Ходжалы с особой жестокостью были убиты 613 человек, в том числе 63 ребенка, 106 женщин и 70 пожилых людей. 487 человек получили ранения различной степени тяжести, 1 275 человек были взяты в плен и подверглись пыткам в заложничестве. 8 семей были полностью уничтожены, 130 детей потеряли одного из родителей, а 25 детей - обоих. Судьба многих заложников до сих пор неизвестна.
Эти расправы были не просто военной операцией, а частью политики этнической ненависти и дискриминации. Целенаправленные убийства азербайджанцев, осуществленные Арменией и в других населенных пунктах Азербайджана, таких как Баганис Айрым, Джамилли, Кяркиджахан, Мешяли, Малыбейли, Гарадаглы, Туг, Салакетин и др., наглядно демонстрируют систематический и спланированный характер Ходжалинского геноцида.
Ходжалинский геноцид является грубым нарушением международного права, в том числе Конвенции о предупреждении преступления геноцида и наказании за него, Конвенции против пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения, Конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации и других международных гуманитарных норм и стандартов. Эта трагедия как преступление против человечности должна получить достойную оценку в мировой правовой системе.
Имеющиеся факты, связанные с целенаправленным характером Ходжалинского геноцида, в том числе признания одного из организаторов геноцида - бывшего министра обороны Армении, а впоследствии главы государства Сержа Саргсяна, свидетельствуют о том, что эта трагедия была частью продуманной политики.
Сегодня в Ходжалы, являющийся одной из незаживающих ран нашего народа, как и на другие освобожденные от оккупации территории, возвращается жизнь, наше государство и наш народ не забывают жертв геноцида, увековечивая их память.
В 34-ю годовщину Ходжалинского геноцида мы вновь с глубоким уважением чтим светлую память невинных жертв этой трагедии.