Məhkəmə bıçaqlanmada ittiham olunan Emin İbrahimovla bağlı QƏRAR VERDİ
Bakıda adam bıçaqlamaqda ittiham olunan keçmiş diplomat Emin İbrahimovun barəsindəki hökmdən verdiyi kasasiya şikayətinə baxılıb.
"Report"a istinadən xəbər verir ki, Ali Məhkəmədə keçirilən prosesdə qərar elan edilib.
Qərara əsasən, Emin İbrahimovun verdiyi şikayət təmin edilməyib.
Qeyd edək ki, hadisə 2024-cü ildə Bakının Nizami rayonunda qeydə alınıb.
İttihama görə, Emin İbrahimov Kamal Hacıəli oğlu Şükürov adlı Qaraçuxur sakini ilə mübahisə edərkən ona bıçaqla xəsarət yetirib.
Sabiq diplomat Cinayət Məcəlləsinin 126.2.4 (ümumi təhlükəli üsulla, xuliqanlıq niyyəti ilə qəsdən sağlamlığa ağır zərər vurma) və 221.3-cü (silahdan və ya silah qismində istifadə olunan əşyalardan istifadə edilməklə törədilməsi zərər çəkmiş şəxsə zor tətbiq olunması ilə, yaxud özgənin əmlakının məhv edilməsi və ya zədələnməsi ilə müşayiət olunan xuliqanlıq hərəkətləri törətmək) maddələri ilə ittiham olunub.
Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin hökmü ilə E. İbrahimov 7 il azadlıqdan məhrum edilib. Onun apellyasiya şikayəti də təmin edilməyib.
Xatırladaq ki, Emin İbrahimov 2007-2020-ci illərdə diplomatik xidmətdə olub. O, 2012-2016-cı illərdə Azərbaycanın ABŞ-dəki səfirliyində, 2016-2019-cu illərdə isə Azərbaycanın Uruqvaydakı diplomatik nümayəndəliyində işləyib.скачать dle 11.3

Верховный суд вынес решение по делу экс-дипломата
Верховный суд Азербайджана рассмотрел кассационную жалобу на приговор в отношении бывшего дипломата Эмина Ибрагимова, обвиняемого в нанесении ножевых ранений.
Как сообщает Report, на заседании было объявлено решение, согласно которому жалоба подсудимого не была удовлетворена.
Согласно обвинению, инцидент произошел 22 июля 2024 года в Низаминском районе Баку. Эмин Ибрагимов, подозреваемый в нанесении ножевого ранения Кямалу Шукюрову, был привлечен к ответственности, в его отношении были выдвинуты обвинения по статьям 126.2.4 (умышленное причинение тяжкого вреда здоровью из хулиганских побуждений) и 221.3 (хулиганство, совершенное с использованием оружия или предметов, используемых в качестве оружия, если это сопровождалось применением насилия к пострадавшему) Уголовного кодекса Азербайджана.
Приговором Бакинского суда по тяжким преступлениям Ибрагимов лишен свободы сроком на 7 лет. Его апелляционная жалоба была оставлена без удовлетворения.
Эмин Ибрагимов в 2007-2020 годах находился на дипломатической службе. В 2012-2016 годах занимал должность в посольстве Азербайджана в США, а в 2016-2019-х - в дипломатическом представительстве Азербайджана в Уругвае.скачать dle 11.3