Sumqayıtda üç nəfəri qətlə yetirərək ömürlük həbs cəzası alan şəxs yenidən hakim qarşısında
Sumqayıt şəhərinin Corat bağlarında evə silahlı basqın edərək 3 nəfəri öldürüb, üç nəfəri yaralamaqda şübhəli bilinən Müşfiq Tağıyevin barəsindəki qərardan kassasiya şikayəti verilib.
Pravda.az-a istinadən xəbər verir ki, şikayət Ali Məhkəməsinin hakimi Nazim Mövsümovun sədrliyi ilə araşdırılır.
Qeyd edək ki, 2023-cü il oktyabrın 28-də saat 05:50-də Sumqayıt şəhərinin Corat bağları yaşayış massivində yerləşən fərdi yaşayış evlərindən birində odlu silahdan açılan atəş nəticəsində iki nəfər - Susana Karakaş və Dağbəyi Fərəcov ölüb.
Hadisə zamanı Tərlan Fərəcova, Serkan Karakaş, daha sonra isə hadisə yerinə gələn qonşular - Etibar Sarıyev və Mehman Sarıyev xəsarət alıblar. Sonradan yaralılardan biri - Serkan Karakaş da Türkiyədəki xəstəxanalardan birində vəfat edib.
Polis əməkdaşları tərəfindən keçirilən tədbirlərlə hadisəni törətməkdə şübhəli bilinən Corat qəsəbə sakini, 1987-ci il təvəllüdlü Müşfiq Məhəmməd oğlu Tağıyev saxlanılıb.
Sumqayıt Şəhər Prokurorluğunda aparılan istintaqla 1987-ci il təvəllüdlü Müşfiq Tağıyevin qonşusu Anar Fərəcovdan qisas almaq məqsədilə sonuncunun ailəsinin yaşadığı həyətə gələrək evin divarlarına benzin töküb yandırması və özünün hazırladığı partlayıcı qurğunu partlatdıqdan sonra odlu silahdan atəş açaraq evdən çıxan Dağbəyi Fərəcov, Susana Karakaş və Serkan Karakaşı qəsdən öldürməsi, sonuncuların evdə aşkar surətdə köməksiz vəziyyətdə olan 2 azyaşlı övladını, eləcə də Tərlan Fərəcovanı və köməyə gələn qonşuları Etibar Sarıyev və Mehman Sarıyevi qəsdən öldürməyə cəhd etməsinə əsaslı şübhələr müəyyən edilib.
Müşfiq Tağıyevə Cinayət Məcəlləsinin 120.2.4, 120.2.7 (xüsusi amansızlıqla və ümumi təhlükəli üsulla iki və ya daha çox şəxsi öldürmə), 29,120.2.3, 29,120.2.4, 29, 120.2.7 (xüsusi amansızlıqla və ümumi təhlükəli üsulla ictimai borcunu yerinə yetirən iki şəxsi öldürməyə cəhd), 29,186.2.1, 29,186.2.2 (külli miqdarda ziyan vurmaqla yandırmaqla və partlatmaqla əmlakı qəsdən məhv etməyə cəhd), 228.1, 228.4 (qanunsuz olaraq odlu və soyuq silah əldə etmə və gəzdirmə) və 229.1, 229.4-cü (qanunsuz olaraq partlayıcı qurğuları, qaz silahını, soyuq silahı hazırlama) maddələri ilə ittiham elan edilərək barəsində istintaq orqanının vəsatəti və ibtidai araşdırmaya prosessual rəhbərliyi həyata keçirən prokurorunun təqdimatı əsasında məhkəmənin qərarı ilə həbs qətimkan tədbiri seçilib.
Sumqayıt Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin hökmü ilə təqsirləndirilən şəxs ömürlük azadlıqdan məhrumetmə cəzasına məhkum edilib. Sumqayıt Apellyasiya Məhkəməsinin qərarına əsasən, apellyasiya şikayəti təmin edilməyib.скачать dle 11.3

Пожизненно осуждённый за убийство трёх человек снова предстал перед судом
Вооружённое нападение на частный дом в посёлке Джорат привело к гибели трёх человек и ранениям нескольких других. Мушфиг Тагиев, уже осуждённый за это преступление и приговорённый к пожизненному заключению, подал кассационную жалобу на свой приговор.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на рravda.az, жалоба рассматривается судьей Верховного суда Назимом Мовсумовым.
Напомним, что 28 октября 2023 года около 05:50 утра в жилом массиве Джорат баглары в результате выстрелов в одном из частных домов погибли два человека - Сусана Каракаш и Дагбейи Фараджов. Во время происшествия Тарлан Фараджов, Серкан Каракаш, а затем прибывшие на место соседи - Этибар Сарыев и Мехман Сарыев получили травмы. Позже один из раненых - Серкан Каракаш, перевезенный в турецкую больницу, скончался там. Он был супругом погибшей Сусаны.
Следствием было установлено, что Мушфиг Тагиев (1987 г.р.) с целью мести своему соседу Анару Фараджову, прибыл во двор дома, где проживала семья последнего, облил стены дома бензином и поджег их, а после взрыва самодельного взрывного устройства открыл огонь из огнестрельного оружия, умышленно убив вышедших из дома Дагбейи Фараджова, Сусану и Серкана Каракаш, а также пытался умышленно убить находившихся в доме в явно беспомощном состоянии двух малолетних детей, Тарлана Фараджова и пришедших на помощь соседей Этибара и Мехмана Сарыевых.
Мушфигу Тагиеву предъявлены обвинения по нескольким статьям: 120.2.4 и 120.2.7 (убийство двух или более лиц с особой жестокостью и в особо опасных обстоятельствах), 29,120.2.3, 29,120.2.4, 29,120.2.7 (покушение на убийство двух лиц, выполняющих свой общественный долг, с особой жестокостью и в особо опасном порядке), 29,186.2.1 и 29,186.2.2 (покушение на умышленное уничтожение имущества путём поджога и взрыва с причинением значительного ущерба), 228.1 и 228.4 (незаконное приобретение и хранение огнестрельного и холодного оружия), а также 229.1 и 229.4 (незаконное изготовление взрывных устройств, газового и холодного оружия) УК Азербайджана. Обвинения были предъявлены по ходатайству следственного органа и с процессуальным руководством прокурора при предварительном расследовании.
Сумгайытский суд по тяжким преступлениям приговорил Такиева к пожизненному лишению свободы. Апелляционный суд оставил приговор без изменений, отклонив апелляцию.скачать dle 11.3