Leyla Əliyeva Tiranada Albaniya Prezidenti Bayram Beqay ilə görüşüb - FOTO
AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, söhbət zamanı Prezident Bayram Beqay Albaniya baş nazirinin iqamətgahında açılan sərginin iki xalq arasında münasibətlərin inkişafında mühüm mərhələ olduğunu qeyd edib.
Leyla Əliyeva Azərbaycan və Albaniya arasında münasibətlərin təməlinin formal protokollardan kənara çıxdığını vurğulayıb.
Görüşdə logistik çətinliklərin aradan qaldırılması mövzusuna toxunulub. Bakı-Tirana birbaşa aviareyslərinin işə salınmasının zəruriliyi vurğulanıb.
Albaniyada ildə 300 günəşli günün olması nəzərə alınaraq, ölkədə ilboyu turizm və ekoturizm konsepsiyalarının inkişafı, həmçinin Albaniya, Monteneqro və Kosovonu birləşdirən ortaq marşrutların yaradılması müzakirə edilib.
Bildirilib ki, iqtisadi sahədə, xüsusilə turizm sektorunda Azərbaycan investisiyalarına böyük maraq göstərilir. Qeyd olunub ki, Azərbaycanın Monteneqroda icra etdiyi uğurlu layihələr Albaniya sahillərində nəinki təkrarlanacaq, hətta daha böyük nəticələr verəcək. Söhbət zamanı iki ölkənin liderlərinin siyasi iradəsinin konkret addımlarla - viza rejiminin ləğvi və diplomatik təmsilçiliyin gücləndirilməsi ilə təsdiqini tapdığı bildirilib.
Sonra Albaniya Prezidenti baş nazirin iqamətgahında nümayiş olunan MAMA "Ana təbiət" beynəlxalq incəsənət sərgisi ilə tanış olub.скачать dle 11.3

Лейла Алиева встретилась в Тиране с Президентом Албании Байрамом Бегаем - ФОТО
Как сообщает Median.Az со ссылкой на АЗЕРТАДЖ, в ходе беседы Президент Байрам Бегай отметил, что выставка, открывшаяся в резиденции премьер-министра Албании, является важным этапом в развитии отношений между двумя народами.
Лейла Алиева подчеркнула, что фундамент отношений между Азербайджаном и Албанией выходит за рамки формальных протоколов.
На встрече была затронута тема устранения логистических трудностей. Подчеркивалась необходимость запуска прямых авиарейсов Баку-Тирана.
Учитывая, что в Албании 300 солнечных дней в году, обсуждалось развитие концепций круглогодичного туризма и экотуризма в стране, а также создание общих маршрутов, объединяющих Албанию, Монтенегро и Косово.
Сообщалось, что в экономической сфере проявляется большой интерес к азербайджанским инвестициям, особенно в туристический сектор. Было отмечено, что успешные проекты, реализованные Азербайджаном в Монтенегро, будут не только повторены на албанском побережье, но даже дадут еще большие результаты. В ходе беседы было сообщено, что политическая воля лидеров двух стран подтверждается конкретными шагами - отменой визового режима и усилением дипломатического представительства.
Затем Президент Албании ознакомился с международной художественной выставкой MAMA "Мать-природа", демонстрируемой в резиденции премьер-министра.скачать dle 11.3