Azərbaycanda avtomobillər BAHALAŞA BİLƏR - Video
2012-ci ildə ölkədə 864 min nəqliyyat vasitəsi qeydiyyatda idisə, ötən il bu rəqəm iki milyonu ötüb. Hökumət hesab edir ki, avtomobillərin sayındakı artım həm tıxacların çoxalmasına, həm də ekoloji vəziyyətin pisləşməsinə səbəb olur. Məhz buna görə də hökumət 6 ildən köhnə avtomobillərin Gürcüstana idxalına məhdudiyyət tətbiq etməyə hazırlaşır.
Median.Az "Xəzər" TV-yə istinadən xəbər verir ki, avtomobil sektoru üzrə ekspert Eldəniz Cəfərov bildirib ki, əgər Gürcüstanda daxili qeydiyyatla bağlı məhdudiyyətlər tətbiq olunarsa, iri avtomobil alıcıları alış prosesində daha ehtiyatlı davranacaqlar. Bu isə xüsusilə 6-10 il arası avtomobillər üzrə qısamüddətli təklifin azalmasına səbəb ola, qiymətlərin yüksəlməsinə gətirib çıxara bilər.
Ekspertin sözlərinə görə, Gürcüstan 2025-ci ildə ölkəyə 3 milyard 870 milyon dollar dəyərində avtomobil idxal edib. Həmin il ölkədən 2 milyard 800 milyon dollar dəyərində avtomobil yenidən ixrac olunub. O qeyd edib ki, ötən ilin sonundan etibarən yenidən ixrac edilən nəqliyyat vasitələrinin Gürcüstanda bahalaşması qiymətlərin müəyyən qədər artmasına gətirib çıxarıb.

В Азербайджане могут подорожать автомобили - ВИДЕО
Если в 2012 г. в стране было зарегистрировано 864 000 транспортных средств, то в прошлом году этот показатель превысил 2 млн. Грузинское правительство считает, что рост числа автомобилей приводит и к увеличению заторов, и к ухудшению экологической ситуации. Именно поэтому местные власти готовятся ввести ограничения на импорт машин старше 6 лет.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Xəzər TV, эксперт в сфере автотранспорта Эльдениз Джафаров заявил, что если в Грузии будут введены ограничения по внутренней регистрации, крупные покупатели станут более осторожными в процессе приобретения. Это может привести к краткосрочному сокращению предложения, в частности, по транспортным средствам возрастом от 6 до 10 лет, и вызвать рост цен, что отразится и на стоимости автомобилей, ввозимых в Азербайджан.
По словам специалиста, в 2025 г. Грузия импортировала транспортные средства на сумму 3 млрд 870 млн долларов. В том же году из страны было реэкспортировано автомобилей на 2 млрд 800 млн долларов. Он отметил, что с конца прошлого года удорожание реэкспортируемых транспортных средств в Грузии привело к определенному росту цен.