Hakimin ölümünə görə "Azəriqaz" əməkdaşına HÖKM OXUNDU - FOTO
Ötən ilin yanvar ayında Qax rayonunun Qaxbaş kəndində yerli məhkəmənin hakimi Taleh Kərimovun vəfatı faktı üzrə cinayət işi açılıb.
-ın "Qafqazinfo"ya istinadla verdiyi məlumata görə, 36 yaşlı hakimin dəm qazından zəhərlənərək dünyasını dəyişməsi səbəbindən "Azəriqaz" İB-nin Qax rayonu üzrə Təbii qazın qəbulu və satışı xidmətinin nəzarətçisi işləyən çilingər C.Bayramov məsuliyyətə cəlb olunub.
Araşdırma zamanı məlum olub ki, onun xidməti ərazisində yerləşən və hakim T.Kərimovun kirayədə qaldığı mənzildə istilik sistemi (kombi) hamam otağında quraşdırılıb. Hadisədən bir qədər əvvəl çilingər evə baxış keçirsə də, kombinin hamamda olmasını qayda pozuntusu kimi sənədləşdirməyib.
Bu səbəbdən ona qarşı Cinayət Məcəlləsinin 314.2-ci (ehtiyatsızlıqdan zərərçəkmiş şəxsin ölümünə səbəb olan səhlənkarlıq) maddəsi ilə ittiham irəli sürülüb. 66 yaşlı C.Bayramov ifadəsində qeyd edib ki, mənzilə mərhum hakimlə birlikdə baxış keçirib və həmin vaxt kombinin hamam otağında quraşdırılmasının qaydalara zidd olduğunu şifahi şəkildə bildirib.
Lakin o bu nöqsanı rəsmi aktla qeydə almayıb. Qax Rayon Məhkəməsinin çıxardığı hökmə əsasən, çilingərə iki il müddətinə azadlığın məhdudlaşdırılması cəzası təyin edilib. Onun qoluna elektron qolbaq taxılıb və müəyyən hüquqlarına məhdudiyyət qoyulub.

Суд вынес решение по делу о гибели судьи - ФОТО
В январе прошлого года в селе Гахбаш Гахского района было возбуждено уголовное дело по факту смерти судьи районного суда Талеха Керимова.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Qafqаzinfo, 36-летний судья скончался от отравления угарным газом. В связи с этим к ответственности привлечён слесарь Дж.Байрамов, работавший контролёром службы приёма и продажи природного газа по Гахскому району ПО "Азеригаз".
В ходе расследования было установлено, что в квартире на обслуживаемой им территории, где судья снимал жильё, отопительная система (комби) была установлена в ванной комнате. Незадолго до происшествия слесарь осмотрел квартиру, однако не оформил это как нарушение правил.
В связи с этим ему предъявили обвинение по статье 314.2 (халатность, повлёкшая по неосторожности смерть потерпевшего) Уголовного кодекса. 66-летний Дж.Байрамов заявил в показаниях, что проводил осмотр вместе с покойным и тогда устно предупредил его, что установка комби в ванной противоречит требованиям.
Тем не менее официальным актом нарушение зафиксировано не было. По приговору Гахского районного суда ему назначено наказание в виде ограничения свободы сроком на два года: на него надели электронный браслет и установили ряд ограничений.