Günəşdə güclü partlayış baş verib
"Fevralın 13-də Moskva vaxtı ilə saat 11:58-də (Bakı vaxtı ilə saat 12:58) rentgen diapazonunda 4373 (N08W16) ləkələr qrupunda 48 dəqiqə davam edən M1.1 sinfinə aid partlayış qeydə alınıb", - deyə məlumatda bildirilib.
Daha əvvəl Rusiya Elmlər Akademiyasının Kosmik Tədqiqatlar İnstitutunun və Rusiya Elmlər Akademiyasının Sibir Bölməsinin Günəş Yer Fizikası İnstitutunun Günəş Astronomiyası Laboratoriyasından bildirilmişdi ki, Günəşdə partlayış aktivliyi sürətli şəkildə azalmağa doğru gedir və sıfır göstəricisinə enə bilər.скачать dle 11.3

Сильная солнечная вспышка зафиксирована в пятницу.
"13 февраля в 11:58 мск (12:58 по Баку - ред.) в рентгеновском диапазоне в группе пятен 4373 (N08W16) зарегистрирована вспышка M1.1 продолжительностью 48 минут", - уточняется в сообщении.
Ранее в лаборатории солнечной астрономии ИКИ РАН и ИСЗФ СО РАН отметили, что вспышечная активность на Солнце стремительно снижается и может достичь нулевого показателя.