Çörək bahalaşıb? - Agentlikdən AÇIQLAMA (Video)
Sosial şəbəkələrdə yayılan məlumatlara görə, bəzi çörəklərin qiymətində artım müşahidə olunur. Xüsusilə, "baton" çörəklərinin əvvəlki qiymətlərlə müqayisədə daha baha satıldığı bildirilir.
Baku TV səsləndirilən iddiaların nə dərəcədə həqiqəti əks etdirdiyini araşdırıb.
"Baton" çörəklərinin qiyməti 10 qəpik artıb. Əvvəllər 1 manat olan çörək indi 1 manat 10 qəpiyə satılır. Lakin zavod çörəklərinin qiymətində artım müşahidə olunmayıb", - alıcılardan biri belə deyib.
Satıcılardan biri isə bildirib: "Qiymət artımı yoxdur, nə zavod, nə də "baton" çörəyində".
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidmətindən bildirilib ki, Agentlik tərəfindən Bakı şəhəri və regionlarda əhalinin daha çox istehlak etdiyi dairəvi zavod çörəyi də daxil olmaqla 30-dan yuxarı çörək çeşidi üzrə monitorinqlər aparılıb:
"Aparılan monitorinqlər nəticəsində dairəvi zavod çörəyinin çəkisi və qiymətində, eləcə də digər çörək çeşidlərinin qiymətində hər hansı artım müşahidə edilməyib.
Qiymət artımının rəqabət qanunvericiliyinin pozulmasından irəli gəldiyini sübut edən sənəd və məlumatlar Azərbaycan Respublikasının Rəqabət Məcəlləsinin tələblərinə uyğun olaraq Agentliyə təqdim edildiyi təqdirdə həmin məsələyə mahiyyəti üzrə baxıla bilər".

В Азербайджане подорожал хлеб? - В госагентстве прокомментировали слухи (Видео)
В социальных сетях появилась информация о подорожании хлеба. Так, пользователи утверждают, что наблюдается рост цен на батоны.
Сотрудники Baku TV выяснили, соответствуют ли эти заявления действительности.
Один из покупателей сообщил, что цена на батон увеличилась на 10 гяпиков: если ранее он стоил 1 манат, то сейчас продается за 1 манат 10 гяпиков. При этом, по его словам, стоимость так называемого заводского хлеба не изменилась. Однако один из продавцов опроверг информацию о подорожании и заявил, что цены остаются прежними.
В Государственном агентстве по антимонопольному контролю и надзору за потребительским рынком при Министерстве экономики заявили, что в Баку и регионах проведены мониторинги в связи с продажей более 30 видов хлебобулочной продукции, включая наиболее потребляемый населением круглый заводской хлеб.
По итогам проверок изменений в весе и цене круглого заводского хлеба, а также других видов хлеба выявлено не было. В ведомстве также отметили, что при наличии документов и сведений, подтверждающих, что возможный рост цен связан с нарушением антимонопольного законодательства, такие материалы могут быть представлены в агентство для рассмотрения в соответствии с требованиями Кодекса Азербайджанской Республики о конкуренции.