Əli Kərimlinin saxlanılmasının ANBAAN GÖRÜNTÜSÜ (Video)
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti tərəfindən dövlət hakimiyyəti əleyhinə yönələn cinayət əməlləri ilə bağlı araşdırma tədbirləri həyata keçirilib.
Bu barədə DTX-nin Mətbuat xidməti məlumat yayıb.
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin yaydığı kadrlarda AXCP sədri Əli Kərimlinin evində axtarış və saxlanılma görüntüləri də əksini tapıb.
DTX-nin məlumatında qeyd edilib ki, Ramiz Mehdiyev 2025-ci ilin avqust-sentyabr aylarında dövlət hakimiyyəti əleyhinə gizli plan və fəaliyyət istiqamətlərini özündə ehtiva edən "Dövlət idarəetmə sisteminin yenidən qurulması haqqında təkliflər" başlığı altında müvafiq xarici dildə hazırladığı yazılı materialı köməkçisi Əmirov Eldar Qurban oğlu və digərləri vasitəsilə həmin sənəddə nəzərdə tutulan məsələlərin birgə razılaşdırılması məqsədilə 27 sentyabr 2025-ci il tarixində Əli Kərimliyə təqdim edib.
Məlumata görə, 2025-ci ilin oktyabr ayının 3-də sözügedən yazının yekun redaktə olunmuş nüsxəsini qabaqcadan şəxsən əlaqə saxladığı xarici dövlətin xüsusi xidmət orqanlarının rəhbər vəzifəli şəxslərinə faktiki sahibi olduğu "Şərq-Qərb" ASC-nin əməkdaşları vasitəsilə göndərib, qeyd olunan göndəriş texniki olaraq fiksə edilib.

Распространились кадры задержания Али Керимли
Служба государственной безопасности (СГБ) провела следственные мероприятия в связи с преступными действиями, направленными против государственной власти.
Об этом сообщили в пресс-службе СГБ.
На распространённых СГБ кадрах также запечатлены обыски и задержание председателя партии "Народный фронт Азербайджана" (ПНФА) Али Керимли в его доме.
В информации СГБ указано, что Рамиз Мехтиев 27 сентября 2025 года через своего помощника Эльдара Гурбан оглу Амирова и других лиц, представил Али Керимли письменный материал, подготовленный в августе-сентябре 2025 года на иностранном языке под названием "Предложения по реструктуризации системы государственного управления", содержащий секретные планы и направления действий против государственной власти, с целью совместного согласования вопросов, изложенных в этом документе.
Согласно данным, 3 октября 2025 года он направил окончательный отредактированный вариант вышеуказанной статьи через сотрудников ОАО "Шарг-Гарб", владельцем которого он фактически является, высокопоставленным должностным лицам органов спецслужб иностранного государства, с которыми заранее лично связался, и указанная отправка была технически зафиксирована.