Nəsimi rayonunun yeni icra başçısının DOSYESİ
Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə Tahir Yaqub oğlu Budaqov Nəsimi Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı təyin edilib.
yeni icra başçısının dosyesini təqdim edir:
O, 1965-ci il yanvarın 1-də Naxçıvan Muxtar Respublikasında anadan olub. 1981-ci ildə Naxçıvan şəhər 3 saylı orta məktəbi, 1987-ci ildə Azərbaycan Dövlət Tibb İnstitutunu bitirib.
Tahir Budaqov 1987-1989-cu illərdə kliniki ordinaturada, 1989-1992-ci illərdə aspiranturada təhsilini davam etdirib. 1997-1999-cu illərdə Əlillərin Bərpa Mərkəzinin baş həkimi işləyib.
O, 1999-2006-cı illərdə Azərbaycan Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi nazirinin müavini, 2006-2009-cu illərdə Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasında şöbə müdirinin müavini, 2009-2015-ci illərdə isə Bakı şəhəri Nizami Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı vəzifələrində çalışıb.
Azərbaycan Prezidentinin 13 avqust 2015-ci il tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Statistika Komitəsinin sədri vəzifəsinə təyin edilib.
Üçüncü dərəcə dövlət müşaviridir. 1993-cü ildən YAP-ın, 1999-cu ildən 2021-ci ilədək YAP Siyasi Şurasının üzvü olub. 18 noyabr 2017-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin sərəncamı ilə "Əməkdar dövlət qulluqçusu" fəxri adı verilib.
Tahir Budaqov Yeni Azərbaycan Partiyasının VII qurultayında YAP İdarə Heyətinin üzvü seçilib. Həmin gün YAP Sədrinin qərarı ilə YAP Sədrinin Müavini və YAP Mərkəz Aparatının rəhbəri təyin olunub.
31 dekabr 2024-cü ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikasının ictimai-siyasi həyatında səmərəli fəaliyyətinə görə "Şöhrət" ordeni ilə təltif olunub.скачать dle 11.3

Кто он - новый глава ИВ Насиминского района?
Таир Будагов родился 1 января 1965 года в Нахчыванской Автономной Республике. В 1981-м окончил среднюю школу №3 города Нахчыван, а в 1987-м- Азербайджанский государственный медицинский институт.
В 1987-1989 годах проходил обучение в клинической ординатуре, а в 1989-1992 годах - в аспирантуре. С 1997 по 1999 год работал главным врачом Реабилитационного центра для инвалидов.
В 1999-2006 годах занимал должность заместителя министра труда и социальной защиты населения Азербайджана. С 2006 по 2009 год был заместителем заведующего отделом в Администрации Президента Азербайджанской Республики. В 2009-2015 годах возглавлял ИВ Низаминского района города Баку.
Распоряжением главы государства от 13 августа 2015 года был назначен председателем Государственного комитета статистики Азербайджанской Республики.
Таир Будагов является государственным советником третьего класса. С 1993 года - член партии "Ени Азербайджан" (ПЕА), с 1999 по 2021 год входил в состав Политического совета ПЕА. 18 ноября 2017 года распоряжением Ильхама Алиева ему было присвоено почётное звание "Заслуженный государственный служащий".
На VII съезде партии Таир Будагов был избран членом правления ПЕА. В тот же день решением председателя партии он был назначен заместителем председателя ПЕА и руководителем Центрального аппарата партии.
31 декабря 2024 года распоряжением Президента Ильхама Алиева за эффективную деятельность в общественно-политической жизни Азербайджана Таир Будагов был награжден орденом "Шохрат".