Bu gün İtaliyada Qış Olimpiya Oyunlarının açılış mərasimi keçiriləcək
AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, "San Siro" stadionunda təşkil olunacaq tədbir Bakı vaxtı ilə saat 23:00-da başlayacaq. Bununla da oyunlar rəsmən açıq elan olunacaq.
Olimpiada tarixində ilk dəfə iki Olimpiya məşəli alovlandırılacaq. Biri Milanda, şəhərin ikonik abidəsi olan Sülh Tağının yaxınlığında, digəri isə Kortina d'Ampetsoda, Piatsa Dibona meydanında yerləşəcək.
Xatırladaq ki, Olimpiya Oyunları fevralın 4-də körlinq yarışları ilə start götürüb.
Azərbaycanı Qış Olimpiadasında dağ xizəkçisi Anastasiya Papatoma və fiqurlu konkisürən Vladimir Litvintsev təmsil edəcək. Ölkəmiz indiyədək Qış Olimpiya Oyunlarında medal qazanmayıb və müstəqil dövlət kimi ilk dəfə 1998-ci ildə Yaponiyanın Naqano şəhərində təşkil olunan olimpiadada təmsil olunub. İndiyədək ən yüksək göstərici 2014-cü ildə Rusiyanın Soçi şəhərində keçirilən Oyunlarda qeydə alınıb. Fiqurlu konkisürmənin buzüstü rəqs növündə çıxış edən Yuliya Zlobina və Aleksey Sitnikov cütlüyü 12-ci yeri tutub.
Sonuncu dəfə 2022-ci ildə Pekində keçirilən Qış Olimpiya Oyunlarında Azərbaycan 2 idmançı ilə təmsil olunub. Fiqurlu konkisürmə üzrə yarışlarda Vladimir Litvintsev 18-ci, Yekaterina Ryabova isə 15-ci pillədə qərarlaşıb.
Azərbaycan Qış Paralimpiya Oyunlarına ilk lisenziyanı isə 2022-ci ilin fevralında qazanıb. Mehman Ramazanzadə kross-kantri növünün sprint kateqoriyasında Pekin Paralimpiadasında iştirak hüququ əldə etsə də, yarışın açılışına az qalmış məşq zamanı ağır zədə aldığı üçün rəsmi debüt baş tutmayıb.
Qeyd edək ki, "Milano-Kortina-2026" Qış Olimpiya Oyunları fevralın 6-dan 26-dək, Paralimpiya Oyunları isə martın 6-dan 15-dək Milan və Kortina d`Ampetso şəhərlərində təşkil olunacaq.скачать dle 11.3

В Италии состоится церемония открытия зимних Олимпийских игр
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, мероприятие, которое пройдет на стадионе "Сан-Сиро", начнется в 23:00 по бакинскому времени. Тем самым Игры будут официально объявлены открытыми.
Впервые в истории Олимпийских игр будут зажжены два олимпийских огня. Один - в Милане, недалеко от знакового памятника города - Арки Мира, другой - в Кортина-д"Ампеццо, на площади Пьяцца Дибона.
Напомним, что Олимпийские игры стартовали 4 февраля соревнованиями по керлингу.
Нашу страну на зимней Олимпиаде представят горнолыжница Анастасия Папатома и фигурист Владимир Литвинцев.
Азербайджан как независимое государство впервые был представлен на зимней Олимпиаде, проходившей в японском городе Нагано в 1998 году. Несмотря на регулярное участие, страна никогда не завоевывала медалей на этих соревнованиях. Наивысший результат на сегодня был зафиксирован на Играх в Сочи (Россия) в 2014 году. Тогда танцевальная пара Юлия Злобина и Алексей Ситников, выступавшая на соревнованиях по фигурному катанию, заняла 12-е место.
На зимних Олимпийских играх 2022 года в Пекине Азербайджан был представлен двумя спортсменами. В фигурном катании Владимир Литвинцев занял 18-е место, а Екатерина Рябова - 15-е.
Свою первую лицензию на зимние Паралимпийские игры Азербайджан получил в феврале 2022 года. Хотя Мехман Рамазанзаде добился права на участие в Паралимпийских играх в Пекине в спринтерской категории кросс-кантри, из-за серьезной травмы, полученной им во время тренировки незадолго до открытия соревнований, официальный дебют страны на зимней Паралимпиаде так и не состоялся.
Отметим, что зимние Олимпийские игры пройдут с 6 по 26 февраля, а Паралимпийские игры - с 6 по 15 марта.скачать dle 11.3