Ov mövsümünün müddəti uzadıldı
O qeyd edib ki, ölkə ərazisində mütəxəssislər tərəfindən aparılan müşahidələr nəticəsində quş populyasiyalarının sabit olduğu müəyyən edilib. Mövcud vəziyyət, quşların qışlama dövrünün xüsusiyyətləri və həvəskarların müraciətləri nəzərə alınaraq ov mövsümünün 1 mart 2026-cı il tarixinədək uzadılması məqsədəuyğun hesab olunub.
Xidmət rəsmisi vurğulayıb ki, vətəndaşlar mövcud qanunvericiliyin tələblərinə ciddi riayət etməli, yalnız müəyyən edilmiş limitlər daxilində və qanuni icazə sənədləri əsasında ov etməlidirlər. Qadağan olunmuş ərazilərdə, o cümlədən milli parklar və dövlət təbiət qoruqlarında ova yol verilməməlidir.

Срок охотничьего сезона продлен
Она отметила, что в результате наблюдений, проведенных специалистами на территории страны, было установлено, что популяции птиц стабильны. Учитывая существующую ситуацию, особенности периода зимовки птиц и обращения любителей охоты, было признано целесообразным продлить охотничий сезон до 1 марта 2026 года.
Представитель службы подчеркнула, что граждане должны строго соблюдать требования действующего законодательства, охотиться только в пределах установленных лимитов и на основании законных разрешительных документов. Не допускается охота на запрещенных территориях, в том числе в национальных парках и государственных природных заповедниках.