27.01.2026 11:27 504
Terroru törədən İran vətəndaşı Yasin Hüseynzadə "Kalaşnikov" markalı avtomat silahla mühafizə postunu yararaq mühafizə xidmətinin rəisi Orxan Əsgərovu qətlə yetirib. Səfirliyin mühafizə xidmətinin əməkdaşları Vasif Tağıyev və Mahir İmanov hücumun qarşısını alarkən yaralanıblar.
Orxan Əsgərov İkinci Şəhidlər xiyabanında dəfn edilib. 3 fevral 2023-cü ildə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə Orxan Rizvan oğlu Əsgərov (ölümündən sonra) "Vətən uğrunda" medalı ilə təltif edilib. Vasif Natiq oğlu Tağıyev 1-ci dərəcəli "Rəşadət" ordeni ilə, Mahir Kamil oğlu İmanov "Vətən uğrunda" medalı ilə təltif ediliblər.
Hadisədən sonra Azərbaycanın Tehrandakı səfirliyinin fəaliyyəti dayandırılıb. Səfirliyin əməkdaşları və ailə üzvləri yanvarın 29-da Tehrandan Bakıya təxliyə olunublar.
İki dövlət arasında aparılmış danışıqlar nəticəsində 2024-cü il iyulun 15-dən etibarən Azərbaycanın İrandakı səfirliyi yeni ünvanda fəaliyyətini bərpa edib, səfir və səfirliyin heyəti İrana geri dönüb.
Terror aktını törədən Yasin Hüseynzadənin isə iki il ərzində məhkəməsi keçirilib. Məhkəmədən sonra İran Ədliyyə Nazirliyi onun barəsində edam hökmünün çıxarıldığı barədə məlumat yayıb. İran Ali Məhkəməsi səfirliyə hücum edən şəxslə bağlı ölüm hökmünü təsdiqləyib və iş Tehrana cinayət hökmlərinin icrasına göndərilib. O, 21 may 2025-ci ildə edam edilib.скачать dle 11.3

Прошло три года со дня теракта в посольстве Азербайджана в Иране
напоминает, что 27 января 2023 года в 8:30 по бакинскому времени на азербайджанское диппредставительство было совершено террористическое нападение. Гражданин Ирана Ясин Гусейнзаде, вооруженный автоматом Калашникова, прорвался через охранный пост и убил начальника службы охраны посольства Орхана Аскерова. В ходе предотвращения атаки сотрудники службы охраны Васиф Тагиев и Махир Иманов получили ранения.
30 января Министерство иностранных дел Азербайджана эвакуировало сотрудников посольства из Тегерана, и деятельность дипмиссии была приостановлена. В связи с нападением Служба государственной безопасности Азербайджана возбудила уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса АР.
Орхан Аскеров был похоронен на II Аллее шехидов. 3 февраля 2023 года указом Президента Азербайджана Орхан Ризван оглу Аскеров был посмертно награжден медалью "За Отчизну". Васиф Натиг оглу Тагиев был удостоен ордена "Рашадат" I степени, а Махир Кямиль оглу Иманов - медали "За Отчизну".
В результате переговоров между двумя государствами с 15 июля 2024 года наше посольство в Иране возобновило свою деятельность по новому адресу, и посол Азербайджана вместе с персоналом вернулся в Тегеран.
Судебный процесс над Ясином Гусейнзаде продолжался два года. По его итогам Министерство юстиции Ирана сообщило о вынесении террористу смертного приговора. Верховный суд Ирана утвердил приговор, после чего дело было направлено в Тегеран для его исполнения. Террорист был казнен 21 мая 2025 года.скачать dle 11.3