Bu barədə Oxu.Az "Metro" nəşrinə istinadən məlumat verir.
"İndi müvəqqəti şəkildə təkamül keçirmiş növləri kəşf etmək əvəzinə, biz birdən-birə həyat yarada bilərik - bəli, primitiv mənada, amma proses artıq başlayıb. Bu, fərziyyə deyil. Bu, futuristik deyil, bu, baş verir", - deyə Britaniya molekulyar bioloqu və texnologiyalar sahəsində sahibkar Adrian Vulfson bildirib.
Qeyd edilir ki, "Evo-Φ2147" AI proqramı tərəfindən yaradılan 285 yeni "Evo2" virusundan biri olub. Onlar Petri qablarına yerləşdirilib və onlardan 16-sı E.coli-yə hücum edə bilib. Bütün 16 ştamın qarışığı, hətta ölümcül bakteriyaların ən davamlı formalarını belə məğlub edə bilib. Materialda qeyd edilir ki, "Evo-Φ2147" tam olaraq həyat deyil, çünki o, sahibindən kənarda çoxala bilmir və insandakı 20 000 genlə müqayisədə 11 gen ehtiva edir.
"Lakin bu onun sübutudur ki, genomları bütünlüklə layihələndirmək olar", - deyə yazıda vurğulanıb.
Vulfson və onun komandası bu sahədə qabaqcıldır. Alimlər DNT yaratmaq üçün "Sidewinder" adlı yeni alət icad ediblər ki, bu alət daha əvvəl hazırlanmış istənilən texnologiyadan 100 000 dəfə daha dəqiq uzun genetik ardıcıllıqlar qura bilmək qabiliyyətinə malikdir.

Искусственный интеллект из США написал новый смертельный для людей вирус
Команда из Стэнфордского университета в Калифорнии использовала искусственный интеллект (ИИ) для создания нового генома вируса с кодовым названием Evo-Φ2147 из смертельно опасных бактерий E.coli.
Об этом сообщает Median.Az со ссылкой на Metro.
"Теперь вместо того, чтобы открывать виды эволюционировавшие временным образом, мы вдруг можем создавать жизнь - да, в примитивном смысле, но процесс уже начался. Это не спекуляции. Это не футуристично, это происходит", - заявил британский молекулярный биолог и предприниматель в сфере технологий Адриан Вулфсон.
Уточняется, что Evo-Φ2147 стал одним из 285 новых вирусов, созданных программой ИИ Evo2. Их поместили в чашки Петри, из которых 16 сумели атаковать E.coli. Смесь всех 16 штаммов даже смогла победить самые устойчивые формы смертельно опасных бактерий.
"Evo-Φ2147 - это не совсем жизнь, потому что он не может размножаться вне хозяина и содержит 11 генов по сравнению с 20 000 у человека. Но это доказательство того, что геномы можно спроектировать целиком", - говорится в материале.
Вулфсон и его команда являются пионерами в этой области. Ученые изобрели новый инструмент для создания ДНК, который называется Sidewinder, он способен строить длинные генетические последовательности в 100 000 раз точнее, чем это могут сделать все технологии, разработанные ранее.скачать dle 11.3