24.01.2026 18:05 576
Məlumata görə, söhbət ciddi intizam və qanun pozuntularında şübhəli bilinən Mərkəzi Hərbi Şuranın sədr müavini Çjan Yus və Mərkəzi Hərbi Şuranın Birgə Qərargahının rəisi general Lyu Çjenlidən gedir.
Ötən ilin avqust ayında "Bloomberg" agentliyi bildirmişdi ki, Çin sədri Si Cinpin Çin Respublikasının ilk sədri Mao Tszedunun dövründən bəri hərbi elitalar arasında ən böyük kadr təmizləmə prosesinə başlayıb. Xüsusilə iddia edilirdi ki, dövlət başçısı artıq ölkədəki bütün generalların təxminən 20 faizini vəzifəsindən kənarlaşdıra bilər.скачать dle 11.3

24.01.2026 18:05 114
Уточняется, что речь идет о заместителе председателя Центрального военного совета (ЦВС) Чжан Юсе и начальнике Объединенного штаба ЦВС генерале Лю Чжэньли, которых подозревают в "серьезных нарушениях дисциплины и закона".
В августе прошлого агентство Bloomberg сообщало, что председатель КНР Си Цзиньпин начал крупнейшие со времен первого председателя республики Мао Цзэдуна кадровые чистки среди военных элит. В частности, утверждалось, что глава государства мог уволить уже около 20 процентов всех генералов.скачать dle 11.3