Gürcüstandan Azərbaycana ekstradisiya edilən şəxslər DGK-dakı qaçaqmalçılıq işi üzrə axtarışda olublar
23.01.2026 12:41 852
Ötən gün Gürcüstandan Azərbaycana ekstradisiya olunan Amal Əzizov və Əbülfət İsmayılzadə Dövlət Gömrük Komitəsində siqaret qaçaqmalçılığı ilə bağlı başlanmış cinayət işi üzrə axtarışda olublar.
Həmin şəxslər qrup şəxs halında cinayət əlaqəsinə girməklə ümumilikdə 1 milyon manatdan artıq dəyərdə aksiz markası ilə markalanmalı olan tütün məmulatlarını belə marka olmadan gəmi ilə Bakı şəhəri Qaradağ rayonu Ələt qəsəbəsində Xəzər dənizinin sahilində qanunsuz olaraq inşa olunmuş qeydiyyatsız yanalma körpüsündən keçirməklə qaçaqmalçılıq yolu ilə Azərbaycan ərazisinə gətirilməsinə əsaslı şübhələr müəyyən edilib.
Adıçəkilən şəxslər Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin müvafiq olaraq,
- 206.3.2 (qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs tərəfindən və vəzifəli şəxs tərəfindən öz qulluq mövqeyindən istifadə edilməklə qaçaqmalçılıq),
- 213-1.2.1, 213-1.2.3 (qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs tərəfindən külli miqdarda aksiz markası ilə markalanmalı olan malları belə marka olmadan satış məqsədi ilə saxlama),
- 341.2.1 və 341.2.3 (bir qrup şəxs tərəfindən və ağır nəticələrə səbəb olmaqla vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə etmə) maddələri ilə təqsirləndirilən şəxs qismində cəlb ediliblər.скачать dle 11.3

Лица, экстрадированные из Грузии в Азербайджан, находились в розыске по делу о контрабанде в Госкомтаможни
23.01.2026 12:41 303
Экстрадированные вчера из Грузии в Азербайджан Амаль Азизов и Абульфат Исмайылзаде находились в розыске по уголовному делу о контрабанде сигарет в Государственном таможенном комитете (ГТК).
У следствия возникли обоснованные подозрения в том, что указанные лица, вступив в преступный сговор, незаконно ввезли на территорию Азербайджана табачные изделия общей стоимостью более 1 млн манатов без соответствующих акцизных марок. Контрабандисты использовали морской путь, доставляя товар через незарегистрированный причал, незаконно построенный на берегу Каспийского моря в поселке Алят Гарадагского района Баку.
Оба привлечены в качестве обвиняемых по статьям 206.3.2 (контрабанда, совершенная группой лиц по предварительному сговору и должностным лицом с использованием своего служебного положения), 213-1.2.1, 213-1.2.3 (хранение с целью реализации группой лиц по предварительному сговору в крупном размере товаров, подлежащих маркировке акцизной маркой, без такой маркировки), 341.2.1 и 341.2.3 (злоупотребление должностными полномочиями группой лиц, повлекшее тяжкие последствия) Уголовного кодекса Азербайджанской Республики.скачать dle 11.3