Ölkəyə 41 qızıl külçə keçirən məmur hakim qarşısında
Ölkəyə qaçaqmalçılıq yolu ilə 41 ədəd qızıl külçə keçirmək istəyən gömrükçü Əfsər Mirzəliyevin cinayət işi üzrə ibtidai istintaq tamamlanıb.
"Qafqazinfo"ya istinadən xəbər verir ki, prokurorluq tərəfindən toplanmış dəlil və sübutlar baxılması üçün məhkəməyə göndərilib.
Təqsirləndirilən gömrük kapitanı Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində mühakimə ediləcək. Ona qarşı verilmiş ittihamlar təsdiqini taparsa, 8 ilə kimi azadlıqdan məhrum edilə bilər.
İlk iclas gələn həftə keçiriləcək.
Qeyd edək ki, Ə.Mirzəliyev Dövlət Gömrük Komitəsinin Hava Nəqliyyatında Baş Gömrük İdarəsinin Əməliyyat və Təhqiqat İdarəsinin Hədəfləmə və Koordinasiya şöbəsinin böyük inspektoru işləyib.
Onun öz qulluq mövqeyindən istifadə edərək vətəndaş Səfər Həsən oğlu Səfərovla qabaqcadan əlbir olaraq sonuncunun İstanbul-Bakı aviareysi ilə Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportuna gələrək üzərində gətirdiyi ümumilikdə 461 min manat dəyərində olan 41 ədəd (3 145 qram) qızıl külçənin qaçaqmalçılıq yolu ilə ölkə ərazisinə keçirilməsinə nail olmalarına əsaslı şübhələr müəyyən edilib.
Səfər Səfərova Cinayət Məcəlləsinin 206.3.2 (qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs tərəfindən qaçaqmalçılıq), Əfsər Mirzəliyevə isə müvafiq olaraq CM-in 206.3.2 və 206.3.3-cü (vəzifəli şəxs tərəfindən qulluq mövqeyindən istifadə edilməklə qabaqcadan olan bir qrup şəxs tərəfindən qaçaqmalçılıq) maddələri ilə ittiham elan edilib, barələrində həbs qətimkan tədbiri seçilib.скачать dle 11.3

Обвиняемый в контрабанде золота на 461 000 манатов таможенник предстанет перед судом
Завершено предварительное следствие по уголовному делу в отношении таможенника Афсара Мирзалиева, который пытался провезти в Азербайджан контрабандным путем 41 золотой слиток.
Как сообщает Qafqazinfo, прокуратура направила собранные доказательства и улики в суд для рассмотрения.
Дело обвиняемого капитана таможенной службы будет рассматриваться в Бакинском суде по тяжким преступлениям. Если предъявленные А.Мирзалиеву обвинения подтвердятся, ему грозит до 8 лет лишения свободы.
Первое заседание состоится на следующей неделе.
Отметим, Афсар Мирзалиев работал старшим инспектором отдела таргетинга и координации Управления оперативных расследований Главного таможенного управления воздушного транспорта Государственного таможенного комитета.
Согласно информации Генпрокуратуры, у следствия возникли обоснованные подозрения в том, что А.Мирзалиев и гражданин Сафар Сафаров, действуя по предварительному сговору, 27 декабря 2024 года провезли контрабандой 41 золотой слиток общей стоимостью 461 000 манатов на территорию страны рейсом Стамбул - Баку через Международный аэропорт Гейдар Алиев.
В ходе оперативных мероприятий были изъяты золотые слитки и другие вещественные доказательства. С.Сафарову предъявлено обвинение по статье 206.3.2 (контрабанда группой лиц по предварительному сговору), А.Мирзалиеву - по статьям 206.3.2 и 206.3.3 (контрабанда с использованием служебного положения) Уголовного кодекса Азербайджана. Суд избрал в их отношении меру пресечения в виде ареста.
Отметим, что А.Мирзалиев является племянником известного полковника Абдуллы Мирзалиева.скачать dle 11.3