Meymunçiçəyi virusu dəyişir: Alimlər yeni mutasiya dalğasını aşkarladılar
TASS-a istinadən xəbər verir ki, Hindistan alimləri ilk dəfə meymunçiçəyinin (mpox) yeni variantı üzrə dərin genetik tədqiqat apararaq virusda davam edən mutasiya prosesini və insandan insana yoluxma əlamətlərini müəyyən ediblər. Araşdırmanın nəticələri "Virology" jurnalında dərc olunub.
Son dövrlərdə mpox virusunun yeni ştamı, əvvəlcə yalnız Afrikada müşahidə edilməsinə baxmayaraq, qitə xaricində də aşkarlanıb. Xüsusilə "Clade Ib" variantı yayılma baxımından diqqət çəkir. Hindistanın Milli Virusologiya İnstitutunun (ICMR-NIV, Pune) və bir neçə digər laboratoriyanın apardığı araşdırmaya əsasən, 2024-cü ilin sentyabrından 2025-ci ilin martına qədər Keralada mpox virusunun 10 "Clade Ib" halı qeydə alınıb. Bu fakt virusun regional və qlobal səviyyədə nəzarət və monitorinqinin vacibliyini bir daha göstərir.
Alimlərin əldə etdiyi nəticələr virusun aktiv təkamül mərhələsində olduğunu ortaya qoyub. Tədqiqatçılardan biri bildirib: "Araşdırma göstərdi ki, mpox virusu həqiqətən mutasiya edir, çünki biz davamlı insandan insana yoluxmaya işarə edən spesifik mutasiya nümunəsini aşkar etdik".
Qeyd edilib ki, 2025-ci ilin sentyabrında xəstəlik səviyyəsinin azalması fonunda mpox ilə bağlı elan edilmiş təcili vəziyyət ləğv olunub.
Mütəxəssislərin fikrincə, "Clade Ib" variantında aşkarlanan yeni mutasiya əvvəlki formalarla müqayisədə daha ifadəlidir. Bu isə virusun insan orqanizminə adaptasiya prosesinin davam etdiyini göstərir. Sözügedən mutasiya 10 yoluxma halından 6-da müşahidə olunub və hazırda onun detallı təhlili aparılır.
Xəstələrin simptomları, orqanizmdə virus yükü, immun cavabı və tam genetik məlumatlar təhlil edildikdən sonra alimlər belə qənaətə gəliblər ki, virus Hindistana tək bir yoluxma halı ilə deyil, beynəlxalq səfərlərlə əlaqəli regional yayılma çərçivəsində daxil olub. Epidemioloji analiz göstərib ki, yoluxan 10 nəfərdən 9-u yaxın vaxtlarda xaricə səfər edib. Bir halda isə yerli yoluxma qeydə alınıb: xəstə ailə üzvündən yoluxub, həmin ailə üzvü isə əvvəlcə xaricdə olub.
Meymunçiçəyi virusu əsasən Afrikanın mərkəzi və qərb bölgələrində, tropik meşələrə yaxın ərazilərdə yayılıb. İnsanlarda ilk yoluxma halı 1970-ci ildə Kongo Demokratik Respublikasında qeydə alınıb.
Mpox ilə bağlı qlobal səhiyyə üzrə fövqəladə vəziyyət ilk dəfə 2022-ci ilin iyulundan 2023-cü ilin 11 mayına qədər qüvvədə olub. Yoluxma hallarının azalması səbəbindən bu rejim dayandırılsa da, 14 avqust 2024-cü ildə yenidən elan edilib. Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının məlumatına görə, 2025-ci ilin əvvəlinə qədər dünyada 34 mindən çox insan mpox virusuna yoluxub.

Выявлена продолжающаяся мутация вируса оспы обезьян
Индийские ученые впервые провели углубленное генетическое исследование нового варианта вируса оспы обезьян, также именуемого mpox, выявив признаки продолжающейся мутации и передачи от человека к человеку.
Результаты были опубликованы в журнале Virology.
Анализ был сосредоточен на варианте mpox Clade Ib - недавно появившемся штаме вируса, который вызывает вспышки заболевания в некоторых частях Африки и теперь обнаружен в нескольких странах за пределами континента. В исследовании, проведенном учеными из Национального института вирусологии Индийского совета медицинских исследований (ICMR-NIV) в Пуне и нескольких других учреждений, в основном из вирусологических исследовательских и диагностических лабораторий, были изучены 10 случаев mpox Clade Ib, выявленных с сентября 2024 года по март 2025 года в штате Керала.
Результаты, полученные индийскими учеными, продемонстрировали активную эволюцию вируса. "Исследование подтвердило, что вирус mpox действительно мутирует, поскольку мы обнаружили характерную мутационную картину, которая свидетельствует об устойчивой передаче от человека к человеку", - отметил один из исследователей.
Ученые обнаружили, что эта мутационная картина была более выражена в Clade Ib, чем в более старых формах вируса. Это заставило их предполагать, что он продолжает адаптироваться, циркулируя среди людей. Новая мутация была обнаружена в 6 из 10 случаев, и в настоящее время проводится ее дальнейшее изучение.
Изучив симптомы пациентов, количество вируса в их организме, иммунный ответ и полные генетические данные, ученые пришли к выводу, что вирус попал в Индию не в результате одного случая, а в рамках более широкого регионального распространения, связанного с международными поездками. Эпидемиологический анализ показал, что 9 из 10 пациентов недавно совершали поездки за границу. В одном случае была зафиксирована местная передача инфекции, когда заражение произошло в результате тесного контакта с членом семьи, имевшим в анамнезе поездки за границу.
Mpox - вирусное заболевание, которое встречается в основном в отдаленных районах в центре и на западе Африки, расположенных рядом с тропическими лесами. Первый случай передачи этого заболевания от животного человеку зарегистрировали в 1970 году на территории ДРК. Режим чрезвычайной ситуации в мировом здравоохранении в связи с mpox первоначально действовал с июля 2022 года по 11 мая 2023 года. Его отменили ввиду снижения заболеваемости, однако 14 августа 2024 года ВОЗ вновь объявил режим ЧС из-за вспышки болезни в Африке. По данным ВОЗ, более 34 тыс. человек заразились mpox с начала 2025 года. В сентябре 2025 года режим ЧС вновь был отменен в связи со снижением заболеваемости.скачать dle 11.3