Leyla Əliyeva Efiopiya Elm Muzeyini ziyarət edib (FOTO)
AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, Leyla Əliyevanı Efiopiyanın planlaşdırma və inkişaf naziri Fitsum Assefa Adela qarşılayıb.
Leyla Əliyevanın şərəfinə Efiopiyanın qədim və zəngin mədəniyyətini əks etdirən ənənəvi qəhvə mərasimi təşkil olunub. Tədbir zamanı qonaqlara bu qədim ritualın detalı haqqında məlumat verilib. Mərasimin sonunda qonaqlara əsrarəngiz ətri və özünəməxsus dadı ilə seçilən təzə dəmlənmiş Efiopiya qəhvəsi təqdim olunub.
Daha sonra Leyla Əliyeva Efiopiya Elm Muzeyini ziyarət edib. Burada onu Efiopiya Federativ Demokratik Respublikasının Baş nazirin ofisinin rəhbəri və kabinet işləri naziri Alemtsehay Paulos qarşılayıb.
Məlumat verilib ki, Efiopiya Elm Muzeyi 2022-ci ilin oktyabrında ziyarətçilərin istifadəsinə verilib. Yeddi hektar ərazidə inşa olunmuş və 80 faizi yaşıl sahədən ibarət olan muzey iki möhtəşəm binadan ibarətdir. Bu nəhəng muzey kompleksi elmi-tədqiqat mərkəzi kimi fəaliyyət göstərmək, müxtəlif sahələr üzrə həm qədim, həm də müasir texnologiyaları qoruyub saxlamaq və onları gələcək nəsillərə ötürmək məqsədi daşıyır.
Efiopiyanın Baş naziri Abiy Ahmedin təşəbbüsü ilə inşa edilən kompleksdə elm və texnologiyaya həsr olunan müasir interaktiv eksponatlar, planetarium və günəş panelləri kimi ekoloji cəhətdən təmiz dizayn elementləri yer alır.
Muzey xüsusilə gənclər arasında innovasiyanı və rəqəmsal bacarıqların inkişafını təşviq etməyi hədəfləyir, texnoloji tədbirlər və konfranslar üçün mühüm mərkəz rolunu oynayır. Uşaqlar və gənclər arasında böyük populyarlıq qazanan muzeyi indiyədək 7 milyon uşaq ziyarət edib. Bu kompleks Efiopiyanın rəqəmsal transformasiya istiqamətindəki səylərinin əsas elementi olmaqla yanaşı, həm müasir elmi, həm də milli irsi uğurla nümayiş etdirir.

Лейла Алиева посетила Музей науки Эфиопии - ФОТО
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, Лейлу Алиеву встретила министр планирования и развития Эфиопии Фитсум Ассефа Адела.
В честь Лейлы Алиевой была организована традиционная кофейная церемония, отражающая древнюю и богатую культуру Эфиопии. В ходе мероприятия гостям была представлена подробная информация об этом древнем ритуале. В завершение церемонии гостям был предложен свежесваренный эфиопский кофе, отличающийся изысканным ароматом и необычным вкусом.
Затем Лейла Алиева посетила Музей науки Эфиопии. Здесь ее встретила глава канцелярии премьер-министра и министр по делам Кабинета Федеративной Демократической Республики Эфиопия Алемецехай Паулос.
Было сообщено, что Музей науки Эфиопии был открыт для посетителей в октябре 2022 года. Музей, построенный на территории площадью семь гектаров, 80% которой составляют зеленые насаждения, состоит из двух величественных зданий. Этот гигантский музейный комплекс призван функционировать в качестве научно-исследовательского центра, сохранять как древние, так и современные технологии в различных сферах и передавать их будущим поколениям.
Комплекс, построенный по инициативе премьер-министра Эфиопии Абия Ахмеда, включает современные интерактивные экспонаты, посвященные науке и технологиям, планетарий и экологически чистые элементы дизайна, такие как солнечные панели.
Музей нацелен на поощрение инноваций и развитие цифровых навыков, особенно среди молодежи, играет важную роль в качестве центра для проведения технологических мероприятий и конференций. Пользующийся большой популярностью среди детей и молодежи музей уже посетили 7 млн детей. Этот комплекс, являясь ключевым элементом усилий Эфиопии, направленных на цифровую трансформацию, также успешно демонстрирует как достижения современной науки, так и национальное наследие.