İrəvan Azərbaycandan Ermənistana neft məhsullarının növbəti partiyasının göndəriləcəyini təsdiqlədi
Ermənistan İqtisadiyyat Nazirliyi Azərbaycandan Ermənistana neft məhsullarının ikinci partiyasının idxalı ilə bağlı yayılan xəbərləri təsdiqləyib.
Bu barədə "Armenpress" ölkənin İqtisadiyyat Nazirliyinin sözçüsü Lilit Şaboyana istinadən məlumat yayıb.
Bununla belə, nazirlik rəsmisi heç təfərrüat açıqlamayıb.
Qeyd edək ki, 8 yanvar 2026-cı il tarixində Güzdək dəmiryol stansiyası və Bakı yük stansiyasından Azərbaycandan Ermənistana neft məhsullarının növbəti tədarükü həyata keçiriləcək. Daşınması nəzərdə tutulan neft məhsullarına 1 000 ton Ai-92 markalı benzin, 1 000 ton dizel yanacağı və 1 800 ton Ai-95 markalı benzin daxildir.
Xatırladaq ki, Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh gündəliyinə uyğun olaraq ötən il dekabrın 18-də Azərbaycandan Ermənistana neft məhsullarının ixracına başlanılıb. Azərbaycan neft məhsullarının Ermənistana ixracı sırf kommersiya xarakterlidir və benzin beynəlxalq bazar qiymətlərinə uyğun satılır.скачать dle 11.3

В Армении подтвердили информацию о ввозе в страну второй партии нефтепродуктов из Азербайджана
Министерство экономики Армении подтвердило информацию о ввозе в страну второй партии нефтепродуктов из Азербайджана.
Как передает Median.Az со ссылкой на "Арменпресс", пресс-секретарь ведомства Лилит Шабоян подтвердила сообщения по этому поводу, не предоставив никаких других подробностей.
7 января в СМИ распространилась информация о том, что Азербайджан 8 января отправит в Армению более крупную партию нефтепродуктов.
Отмечалось, что на этот раз планируется перевезти 1 000 тонн бензина АИ-92, такое же количество дизельного топлива и 1 800 тонн бензина АИ-95.
Следует отметить, что первый импорт нефтепродуктов из Азербайджана в Армению состоялся в конце 2025 года. 19 декабря на железнодорожную станцию "Айрум" прибыл состав с азербайджанским бензином, следовавший из Азербайджана в Армению через территорию Грузии. В составе было 22 вагона с 1 218 тоннами бензина АИ-95.скачать dle 11.3