DİN-dən Yeni il ərəfəsində fəallaşan kiberdələduzlarla bağlı XƏBƏRDARLIQ
"Son dövrlərdə sosial şəbəkələrdə, xüsusilə "TikTok" platformasında "onlayn mağaza" adı altında fəaliyyət göstərən ayrı-ayrı səhifələr vasitəsilə vətəndaşların aldadılması, əvvəlcədən ödəniş etdikdən sonra pul vəsaitlərinin mənimsənilməsi halları qeydə alınır".
Bu barədə Daxili İşlər Nazirliyinin (DİN) Mətbuat Xidmətinin məlumatında bildirilib.
Qeyd olunub ki, bu cür səhifələr əsasən Yeni il ərəfəsində daha aktiv fəaliyyət göstərir, "xüsusi bayram endirimi", "məhdud sayda məhsul", "yalnız bu gün üçün kampaniya" kimi cəlbedici elan və paylaşımlar vasitəsilə vətəndaşların diqqətini cəlb etməyə çalışırlar. Sifariş qəbul edildikdən sonra isə məhsullar göndərilmir, səhifələr deaktiv olunur və ya vətəndaşlarla əlaqə tamamilə kəsilir:
"Buna görə kiberdələduzluq hallarının qarşısının alınması və pul vəsaitlərinin təhlükəsizliyinin təmini məqsədilə aşağıdakılara riayət edilməsi vətəndaşlara tövsiyə olunur:
- Tanımadığınız, rəsmi qeydiyyatı və etibarlılığı şübhə doğuran səhifələr vasitəsilə alış-veriş etməyin;
- Məhsulu faktiki olaraq görmədən və satıcının etibarlılığından əmin olmadan təqdim edilən bank kartlarına əvvəlcədən pul köçürməyin;
- Şəxsi məlumatlarınızı, bank kartı rekvizitlərini, kartın üzərindəki CVV/CVC kodunu və birdəfəlik təsdiq şifrələrini üçüncü şəxslərlə paylaşmayın;
- Alış-veriş zamanı yalnız rəsmi sayt və platformalardan, ödəniş təhlükəsizliyi təmin olunan sistemlərdən istifadə edin.
Vətəndaşlardan sosial şəbəkələrdən istifadə zamanı daha diqqətli olmaları, şübhəli elan və səhifələrə qarşı ehtiyatlı davranmaları, bu kimi hallarla üzləşən şəxslərin dərhal polisə müraciət etmələri xahiş edilir".скачать dle 11.3

МВД предупреждает: Кибермошенники активизировались перед Новым годом
В последнее время в социальных сетях, особенно на платформе TikTok, фиксируются случаи обмана граждан через отдельные страницы, действующие под видом "онлайн-магазинов". После внесения предоплаты деньги незаконно присваиваются мошенниками.
Об этом заявили в пресс-службе Министерства внутренних дел Азербайджана.
Отмечается, что подобные страницы особенно активизируются в преддверии Нового года, привлекая внимание граждан объявлениями и публикациями с формулировками "специальная праздничная скидка", "ограниченное количество товара", "акция только сегодня". После оформления заказа товары не отправляются, страницы деактивируются либо связь с покупателями полностью прекращается.
"В целях предотвращения кибермошенничества и обеспечения безопасности денежных средств гражданам рекомендуется:
- не совершать покупки через незнакомые страницы, официальная регистрация и надёжность которых вызывают сомнения;
- не переводить деньги заранее на предлагаемые банковские карты, не увидев товар и не убедившись в надёжности продавца;
- не передавать третьим лицам личные данные, реквизиты банковских карт, CVV/CVC-коды и одноразовые коды подтверждения;
- при покупках пользоваться только официальными сайтами и платформами с обеспеченной платёжной безопасностью.
Граждан просят быть внимательнее при использовании социальных сетей, с осторожностью относиться к подозрительным объявлениям и страницам, а в случае столкновения с подобными ситуациями незамедлительно обращаться в полицию", - говорится в заявлении.скачать dle 11.3