"On numara" ictimai iaşə müəssisəsində ciddi nöqsanlar aşkarlanıb
Bakı şəhəri, Nərimanov rayonu, Ə.Rəcəbli küçəsi, ev 42C ünvanında fəaliyyət göstərən "On numara" ictimai iaşə müəssisəsində plandankənar yoxlama keçirilib.
Yoxlama zamanı qida təhlükəsizliyi sahəsində texniki normativ hüquqi aktların, sanitariya norma və qaydalarının bir sıra tələblərinin pozulması faktları müəyyən edilib.
Bildirilib ki, müəssisənin qida təhlükəsizliyi qeydiyyatından keçmədən qanunsuz fəaliyyət göstərdiyi, istehlaka təqdim edilən dönərlərin müvafiq müşayiətedici sənədlərinin olmadığı, əvvəlki gün bişirilmiş dönərin yenidən isidilərək istehlaka verilməsi məqsədilə dondurucuda saxlanıldığı, texnoloji ardıcıllıq prinsipinə riayət olunmadığı, emal zamanı qida məhsullarının təhlükəsizliyi sahəsində müəyyən edilmiş tələblərə cavab verən xammaldan istifadə edilmədiyi, işçilərin tibbi müayinədən keçirilmədiyi və soyuq qəlyanaltıların saxlanma rejiminin normativ tələblərə cavab vermədiyi aşkarlanıb. Bundan əlavə, zərərvericilərin mətbəx sahəsinə daxil olmasının qarşısını almaq üçün tədbirlərin görülmədiyi məlum olub.
Faktla bağlı obyekt rəhbərliyi barəsində inzibati protokol tərtib olunub, istehlaka hazır qidalardan nümunələr götürülərək laboratoriyaya təqdim edilib. Nöqsanlar aradan qaldırılanadək soyuq qəlyanaltıların emalı sahəsində işlərin görülməsi və xidmətlərin göstərilməsi dayandırılıb.скачать dle 11.3

В Баку выявлено заведение, нарушающее нормы пищевой безопасности
Проведена внеплановая проверка в заведении общественного питания On numara, расположенном по адресу: город Баку, Наримановский район, улица А.Раджабли, дом 42С.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Агентство продовольственной безопасности Азербайджана, в ходе проверки были выявлены многочисленные нарушения технических нормативных правовых актов и санитарных норм в области пищевой безопасности.
По информации ведомства, установлено, что заведение функционировало незаконно, без регистрации в системе пищевой безопасности. Донеры, предлагаемые посетителям, не имели соответствующей сопроводительной документации, а приготовленное накануне мясо для донера хранилось в морозильной камере для повторного разогрева и подачи клиентам.
Проверка также выявила, что в заведении не соблюдался принцип технологической последовательности, при приготовлении блюд использовалось сырье, не соответствующее установленным требованиям пищевой безопасности. Сотрудники кафе не проходили обязательное медицинское обследование, а режим хранения холодных закусок не отвечал нормативным требованиям. Кроме того, в кафе не были приняты меры для предотвращения проникновения вредителей в кухонную зону.
По факту выявленных нарушений в отношении руководства объекта составлен административный протокол. Образцы готовых к употреблению продуктов были взяты для лабораторного анализа. До устранения выявленных недостатков деятельность по приготовлению холодных закусок и предоставление соответствующих услуг в заведении приостановлена.скачать dle 11.3