Azərbaycanın Baş naziri: "Bakı Türkmənistanın Neytrallıq Universitetinin yaradılması təşəbbüsünü dəstəkləyir"
12.12.2025 12:31 741
Azərbaycanın Baş naziri:
"Azərbaycan Türkmənistanın BMT-nin himayəsi altında Neytrallıq Universitetinin yaradılması təşəbbüsünü dəstəkləyir".
Bu barədə Azərbaycanın Baş naziri Əli Əsədov Türkmənistanın neytrallığının 30 illiyinə həsr olunmuş "Beynəlxalq sülh və etimad forumu"nda çıxışı zamanı bildirib.
"Türkmənistanda BMT-nin himayəsi altında Neytrallıq Universiteti yaradılır. Azərbaycan Respublikası Türkmənistanın onun yaradılması üzrə təşəbbüsünü yüksək qiymətləndirir və universitetin fəaliyyətində fəal şəkildə iştirak etməyə hazır olduğunu ifadə edir", - deyə Əsədov bildirib.
Baş nazir vurğulayıb ki, Azərbaycan BMT-də Türkmənistan tərəfindən irəli sürülən neytrallıqla bağlı qətnamələri ardıcıl olaraq dəstəkləyib və "Beynəlxalq sülh və etimad ili - 2025" qətnaməsinə həmmüəllif kimi qoşulub.
"Biz qardaş Türkmənistanın bu təşəbbüslərini qlobal sülh və təhlükəsizlik arxitekturasına mühüm töhfə kimi nəzərdən keçiririk", - deyə hökumət başçısı vurğulayıb.скачать dle 11.3

Али Асадов: Баку поддерживает инициативу Туркменистана об открытии Университета по нейтралитету
Азербайджан поддерживает инициативу Туркменистана об открытии Университета по нейтралитету под эгидой ООН.
Об этом заявил премьер-министр Азербайджана Али Асадов, выступая на Международном форуме мира и доверия, приуроченному к 30-й годовщине нейтралитета Туркменистана.
"В Туркменистане создается Университет по нейтралитету под эгидой ООН. Азербайджанская Республика высоко оценивает инициативу Туркменистана по его созданию и выражает готовность принимать активное участие в деятельности университета", - сказал Асадов.
Премьер подчеркнул, что Азербайджан неизменно поддерживал резолюции, продвигаемые Туркменистаном в ООН, связанные с нейтралитетом, и присоединился к резолюции "Международный год мира и доверия - 2025" в качестве соавтора.
"Мы рассматриваем эти инициативы братского Туркменистана в качестве важного вклада в глобальную архитектуру мира и безопасности", - подчеркнул глава правительства.скачать dle 11.3