Məzuniyyətdə olan işçinin alacağı əməkhaqqı yeni qaydada müəyyənləşəcək
Bunu Milli Məclisin Əmək və sosial siyasət komitəsinin bu gün keçirilən iclasında Əmək Məcəlləsinə dəyişikliyin müzakirəsi zamanı parlamentin Sosial qanunvericilik şöbəsinin müdiri Adil Vəliyev deyib.
O bildirib ki, işçinin məzuniyyətdə olduğu müddətdə aldığı əməkhaqqı sonuncu maaşından az olmamaqla ödənilməsi ilə bağlı ƏM-nin 117-ci maddəsinə tənzimləmə gətirilir:
"O cümlədən təcrübədə yaranan uyğunsuzluqların aradan qaldırılması məqsədilə Məcəllənin 177-ci maddəsində həmin maddənin 2-ci və 3-cü hissələrində göstərilən hallarda hesablanmış bir günlük əməkhaqqı qismən ödənişli sosial məzuniyyətdə və işəgötürənin təşəbbüsü ilə ödənişsiz məzuniyyətdə olması, eləcə də işçinin təqsiri olmadan boşdayanma səbəblərindən işçinin sonuncu birgünlük əmək haqqından az olduğu halda sonuncu birgünlük əməkhaqqının tətbiq edilməsi ilə bağlı dəyişiklik edilir".

В Азербайджане зарплата работника за время отпуска будет определяться по-новому
Как передает Oxu.Az, об этом сообщил заведующий отделом социального законодательства Милли Меджлиса Адиль Велиев во время обсуждения изменений в Трудовой кодекс Азербайджана на сегодняшнем заседании парламентского комитета по труду и социальной политике.
Он сообщил, что в статью 117 Трудового кодекса вносятся регулирующие изменения, касающиеся выплаты заработной платы работнику в период отпуска, которая не должна быть меньше его последнего заработка.
"В целях устранения несоответствий, возникающих на практике, в статью 177 кодекса вносится изменение, предусматривающее применение последнего однодневного заработка в случаях, когда рассчитанная однодневная заработная плата, указанная в частях 2 и 3 данной статьи, оказывается ниже при частично оплачиваемом социальном отпуске, неоплачиваемом отпуске по инициативе работодателя, а также при простое по не зависящим от работника причинам", - сказал парламентарий.скачать dle 11.3