Xəzər Universiteti onlarla əməkdaşını əmək müqaviləsi olmadan işlədirmiş
Bakı şəhəri, Nizami rayonu, Məhsəti Gəncəvi küçəsində yerləşən Xəzər Universitetində (Neftçilər korpusu) bir sıra əmək müqavilələrinin elektron sistemə keçirilmədiyi müəyyən edilib.
"Teleqraf"a istinadən xəbər verir ki, bu səbəbdən ali təhsil müəssisəsi Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi yanında Dövlət Əmək Müfəttişliyi Xidməti tərəfindən tərtib edilmiş protokolla cərimələnib.
Yoxlama zamanı universitetin 43 əməkdaşına aid əmək müqavilələrinin elektron qaydada rəsmiləşdirilmədiyi aşkarlanıb. Nöqsanların aradan qaldırılması üçün qurum universitetə 3 iş günü vaxt verib. Lakin müəyyən olunmuş müddətdə tələb yerinə yetirilmədiyi üçün Xəzər Universiteti İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 539.1-1-ci maddəsinə əsasən 2 min manat məbləğində cərimə edilib.
Nizami Rayon Məhkəməsi protokola əsasən cəriməni qüvvədə saxlayıb. Lakin universitet qərarla razılaşmadığını bildirib.
Qeyd olunub ki, Dövlət Əmək Müfəttişliyi Xidməti tərəfindən verilən 3 günlük müddət ərzində işçilərin əksəriyyəti məzuniyyətdə olublar. Həmçinin universitetin mövqeyinə görə, işçilər məzuniyyətdə olmasalar belə, 43 əmək müqaviləsinin cəmi 3 gün ərzində elektron sistemə daxil edilməsi texniki baxımdan mümkün deyil.

В Университете Хазар десятки сотрудников работали без оформления трудовых договоров
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Teleqraf, университет был оштрафован Государственной службой трудовой инспекции при Министерстве труда и социальной защиты населения после составления соответствующего протокола.
В ходе проверки было установлено, что трудовые договоры 43 сотрудников не были зарегистрированы в электронной системе. Учреждению предоставили три рабочих дня для устранения нарушений, однако требование не было выполнено в установленный срок. В результате вуз был оштрафован на 2 000 манатов по статье 539.1-1 Кодекса об административных проступках.
Суд Низаминского района оставил штраф в силе. При этом в университете выразили несогласие с решением и отметили, что большинство сотрудников находилось в отпуске, а регистрация 43 договоров в электронной системе за три дня "технически невозможна". Однако суд не признал эти доводы убедительными.