Azərbaycana "kartof" adı ilə 22 min ədəd dərman preparatı keçirmək istədilər (FOTO)
Dövlət Gömrük Komitəsinin (DGK) Əməliyyat-İstintaq Baş İdarəsinin Hədəf Mərkəzi tərəfindən tətbiq olunan müasir risk analizləri, rəqəmsal hədəfləmə alqoritmləri və real vaxt nəzarət sistemləri hesabına xüsusilə külli miqdarda dərman vasitələrinin qaçaqmalçılıq yolu ilə ölkə ərazisinə gətirilməsi cəhdinin qarşısı alınıb.
Bildirilib ki, Hədəf Mərkəzinin analitik platforması tərəfindən Türkiyədən Azərbaycana kartof yükü gətirən nəqliyyat vasitəsinin marşrutdan kənarlaşması, yük məlumatlarında uyğunsuzluqlar aşkar olunub və Tovuz Gömrük İdarəsinin "Qırmızı Körpü" gömrük postu üzrə nəzarətə götürülüb.
Aparılan koordinasiyalı tədbirlər nəticəsində nəqliyyat vasitəsinin yeri müəyyənləşdirilib və ilkin baxış zamanı yük yerinə qanunsuz müdaxilə faktı aşkarlanıb.
Mobil qrup tərəfindən həyata keçirilən gömrük nəzarəti tədbirləri zamanı kartof yükünün içərisində gizlədilən və qaçaqmalçılar tərəfindən nəqliyyat vasitəsindən boşaldılmağa cəhd göstərilən karton qutular saxlanılıb.
Karton qutulara keçirilən baxış zamanı, ümumilikdə 90 adda 22 min ədəd dərman preparatı aşkar edilib.
"Dövlət Gömrük Komitəsi bildirir ki, dərman vasitələrinin qanunsuz yolla gömrük sərhədindən keçirilməsi insanların həyat və sağlamlığı üçün böyük təhlükə yarada bilər və bu cür qanunsuz hərəkətlər yolverilməzdir, onların qarşısı ən ciddi şəkildə alınmaqla bu əməlləri törədən şəxslər müvafiq məsuliyyətə cəlb ediləcəklər", - məlumatda bildirilib.

Под картофелем - лекарства: пресечена крупная контрабандная схема на границе - ФОТО
Благодаря применению современных методов анализа рисков, алгоритмов цифрового целевого отслеживания и систем контроля в режиме реального времени, Центр таргетинга Главного управления по оперативно-следственной работе Государственного таможенного комитета (ГТК) Азербайджана предотвратил попытку контрабанды значительного количества лекарственных препаратов на территорию страны.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на ГТК, аналитическая платформа Центра обнаружила, что транспортное средство, перевозившее груз картофеля из Турции в Азербайджан, отклонилось от заявленного маршрута. Кроме того, были выявлены несоответствия в документации о грузе. Машина была взята под контроль на таможенном посту "Красный мост" Товузского таможенного управления.
В результате скоординированных действий местоположение транспортного средства было оперативно установлено. При первичном осмотре были обнаружены признаки незаконного вмешательства в грузовой отсек.
Мобильная группа обнаружила картонные коробки, спрятанные внутри картофеля, которые контрабандисты пытались вынести. В коробках находились 22 000 единиц лекарственных препаратов 90 наименований.
"Государственный таможенный комитет напоминает, что незаконный ввоз лекарственных средств через границу представляет серьёзную угрозу для жизни и здоровья людей. Такие действия недопустимы, а виновные будут привлечены к строгой ответственности", - подчеркнули в ведомстве.