Bəzi şəxslərin məzuniyyət günlərinə əlavələr olunacaq
Sözügedən məsələ Milli Məclisin Regional məsələlər komitəsinin bugünkü iclasında bir sıra qanunlara təklif edilən dəyişiklik layihəsində əksini tapıb.
Layihəyə əsasən, əmək məzuniyyəti dövrünə təsadüf edən iş günü hesab olunmayan bayram günləri, ümumxalq hüzn günü və səsvermə günü məzuniyyət günləri hesab edilmir və ödənilmir, lakin məzuniyyətin müddəti bu günlərin sayı qədər uzadılır. Bu halda, Qurban və Ramazan bayramları iş günü hesab olunmayan başqa bayram günü ilə üst-üstə düşdükdə və bu hal əmək məzuniyyəti dövrünə təsadüf etdikdə üst-üstə düşən günlər bir gün hesabı ilə nəzərə alınacaq.
Mövcud qanunvericiliyə görə, əmək məzuniyyəti dövrünə təsadüf edən iş günü hesab olunmayan bayram günləri məzuniyyətin təqvim günlərinə daxil edilmir və ödənilmir.

В некоторых случаях гражданам могут увеличить продолжительность отпуска
Как сообщает Oxu.Az, указанный вопрос был рассмотрен на сегодняшнем заседании комитета Милли Меджлиса по региональной политике в рамках предложенных изменений в ряд законодательных актов.
Согласно проекту поправок, нерабочие праздничные дни, день национального траура и день голосования, которые выпадают на период трудового отпуска, не будут считаться днями отпуска и не будут оплачиваться. Однако продолжительность отпуска будет продлена на количество таких дней. В случаях, когда праздники Гурбан и Рамазан совпадают с другими нерабочими праздничными днями и этот период приходится на время трудового отпуска, совпадающие дни будут учитываться как один день.
По действующему законодательству, нерабочие праздничные дни, приходящиеся на период трудового отпуска, не включаются в календарные дни отпуска и не оплачиваются.скачать dle 11.3