Bozumbayev: "Aktau yaxınlığında qəzaya uğrayan AZAL təyyarəsi ilə bağlı araşdırma yekunlaşmaq üzrədir"
03.12.2025 12:18 861
Bozumbayev:
Qazaxıstanın Nəqliyyat Nazirliyi 2024-cü il dekabrın 25-də Aktau yaxınlığında AZAL-a məxsus təyyarənin qəzaya uğraması ilə bağlı araşdırmanı yekunlaşmaq üzrədir.
Qazaxıstan mətbuatına istinadən xəbər verir ki, bu barədə ölkənin baş nazirinin müavini Kanat Bozumbayev məlumat verib.
O bildirib ki, aviaqəzadan sonra iki araşdırma başlayıb.
"Biri Baş Prokurorluğun məşğul olduğu cinayət hissəsidir. Onlar rusiyalı həmkarları ilə əlaqə saxlayırlar. İkinci hissə isə Nəqliyyat Nazirliyinin son mərhələdə olan istintaqına aiddir. Buna görə də biz hazırda lisenziya verənlərdən və ya texnologiya, aviasiya alətləri və s. sahiblərinin yekun rəyini gözləyirik, prinsipcə bu ilin sonunda və ya gələn ilin əvvəlində təhqiqatı başa çatdırmağa hazırıq", - deyə Bozumbayev bildirib.
Baş nazirin müavini əlavə edib ki, Baş Prokurorluğun araşdırmasında da bəzi irəliləyişlər var.
"Siz qonşu dövlətlərin liderlərinin bəyanatlarını görmüsünüz. Ona görə də ümid edirik ki, orada da danışıqlar gələn il başa çatacaq", - deyə Bozumbayev fikirini yekunlaşdırıb.
Xatırladaq ki, 2024-cü il dekabrın 25-də Bakıdan Qroznıya uçan təyyarə Aktaudan bir neçə kilometr aralıda qəzaya uğrayıb. Təyyarədə Azərbaycan, Rusiya, Qırğızıstan və Qazaxıstandan olan 62 sərnişin və beş ekipaj üzvü olub. Altısı qazax olmaqla 38 nəfər həlak olub. Hadisə zamanı 29 nəfər sağ qalıb.
Qəzanın təhqiqat hesabatının 2025-ci ilin dekabrına qədər tamamlanması planlaşdırılır.скачать dle 11.3

Бозумбаев: Расследование крушения самолёта AZAL под Актау близится к завершению
Расследование Министерства транспорта Казахстана по крушению самолёта ЗАО Azerbaijan Airlines (AZAL), рухнувшего под Актау 25 декабря 2024 года, близится к завершению.
Об этом сообщил заместитель премьер-министра Казахстана Канат Бозумбаев.
Он напомнил, что после авиапроисшествия начали два расследования.
"Одна - криминальная часть, которую Генеральная прокуратура ведёт. Там они в контакте с российскими коллегами. И вторая часть касается расследования Министерства транспорта, на завершающей стадии расследования. Поэтому мы сейчас ждём окончательное заключение от лицензиаров или владельцев технологий, аэронавигационные приборы и так далее. И в принципе по Минтрансу готовы будем завершить, может быть в этом или в начале следующего года", - сказал Бозумбаев в кулуарах мажилиса.
В разбирательстве Генпрокуратуры тоже есть подвижки, добавил вице-премьер.
"Вы же видели заявления лидеров соседних государств. Поэтому мы надеемся, что в следующем году там тоже завершится", - заключил Бозумбаев.
25 декабря 2024 года самолёт, следовавший из Баку в Грозный, упал в нескольких километрах от Актау. На борту находились 62 пассажира из Азербайджана, России, Кыргызстана и Казахстана, а также пять членов экипажа. 38 человек погибли, в том числе шестеро казахстанцев. Выжили 29 человек, включая двух бортпроводников.