Mirzoyan: Ermənistan və Azərbaycan xalqları dinc şəraitdə yaşamaqdan zövq alırlar
Bu barədə Brüsseldə keçirilən mətbuat konfransında "Report"un Avropa bürosunun sualına cavab verən Ermənistan xarici işlər naziri Ararat Mirzoyan bildirib.
"Əlbəttə ki, biz sülh prosesinin daha da institutlaşdırılması üçün səylərimizi davam etdirəcəyik. Mən sülh sazişinin imzalanması və ratifikasiyasını nəzərdə tuturam", - o bildirib.
Ermənistan XİN başçısı əlavə edib ki, İrəvan "sülh sazişinin imzalanma yeri və tarixinin müəyyənləşdirilməsi üzrə məsləhətləşmələrə dərhal başlamağa" hazır olduğunu artıq bildirib.
Onun sözlərinə görə, hələ ki tərəflər arasında bu proses (sülh müqaviləsinin imzalanma müddəti - red.) barədə ümumi baxış yoxdur, bu hadisənin müxtəlif şərhləri mövcuddur.
A.Mirzoyan vurğulayıb ki, Ermənistan və Azərbaycan artıq sülh qurub və iki ölkənin xalqları dinc şəraitdə yaşamaqdan zövq alırlar.
"Hər iki ölkə daim qurulmuş sülhü təsdiqləyən və möhkəmləndirən tədbirlər görür. Azərbaycan Prezidentinin Ermənistan mallarının Azərbaycan ərazisindən tranzitinə qoyulmuş qadağanı ləğv etməsi qərarını, həmçinin Ermənistan Baş nazirinin Azərbaycan mallarının Türkiyəyə və ya Türkiyə mallarının Azərbaycana Ermənistan ərazisindən tranzitinə dəstək verməyə hazır olduğunu təsdiqləyən bəyanatını qeyd etmək olar", - A.Mirzoyan bildirib.
O, həmçinin vətəndaş cəmiyyəti nümayəndələrinin son qarşılıqlı səfərlərini və müzakirələrini, iki ölkənin baş nazirlərinin müavinləri səviyyəsində müvafiq sərhəd komissiyalarının görüşünü qeyd edib: "Beləliklə, eyni zamanda çox şey baş verir. Lakin sülh sazişi üzrə hələ atılacaq addımlar var".скачать dle 11.3

Мирзоян: Ереван продолжит усилия для дальнейшей институционализации мира с Азербайджаном
Об этом, отвечая на вопрос европейского бюро Report, заявил на пресс-конференции в Брюсселе министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян.
"Конечно, мы будем продолжать прилагать усилия для дальнейшей институционализации мирного процесса. Я имею в виду подписание, а затем ратификацию мирного договора", - сказал он.
Глава МИД Армении добавил, что Ереван уже выразил готовность "немедленно начать консультации по определению места и даты подписания мирного соглашения".
По его словам, пока нет общего видения между сторонами по этому процессу (срокам подписания мирного договора – ред.), существуют разные интерпретации этого события.
Мирзоян подчеркнул, что Армения и Азербайджан уже установили мир, а народы двух стран наслаждаются, живя в мирной обстановке.
"Между тем, обе страны постоянно принимают меры, подтверждающие и укрепляющие установленный мир. Можно упомянуть недавнее решение президента Азербайджана снять запрет на транзит армянских товаров через азербайджанскую территорию, а также заявление премьера Армении, подтверждающее готовность содействовать транзиту азербайджанских товаров в Турцию или турецких товаров в Азербайджан через территорию Армении", - сказал Мирзоян.
Он также упомянул недавние взаимные визиты и дискуссии представителей гражданского общества, встречу соответствующих пограничных комиссий на уровне вице-премьеров двух стран.