Təbriz-Bakı aviareysi ilə gələn vətəndaşlarda xeyli miqdarda psixotrop dərman vasitələri aşkar edilib (FOTO)
22.11.2025 14:51 570
Hava Nəqliyyatında Baş Gömrük İdarəsi əməkdaşlarının həyata keçirdiyi kompleks tədbirlər çərçivəsində tərkibində psixotrop və güclü təsir edən maddələrin olduğu xeyli miqdarda dərman vasitəsinin qanunsuz şəkildə ölkə ərazisinə gətirilməsi cəhdinin qarşısı alınıb.
Bildirilib ki, Təbriz-Bakı aviareysi ilə gələn Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının əl yüklərinə stasionar rentgen qurğusu vasitəsilə baxış keçirilib və monitorda dərman vasitələrinin təsvirləri müşahidə olunub.
Qanunvericiliyə uyğun olaraq, əl yüklərində aparılan gömrük yoxlaması zamanı 8 430 ədədinin tərkibində psixotrop və güclü təsir edən maddələr olan 77 qutu və 15 070 həbdən ibarət 33 adda dərman vasitələri aşkar edilib.

У прибывших рейсом Тебриз - Баку выявлена крупная партия психотропных препаратов - ФОТО
В рамках комплексных мер, проведённых сотрудниками Главного таможенного управления на воздушном транспорте Государственного таможенного комитета, предотвращена попытка незаконного ввоза в страну большого количества лекарственных препаратов, содержащих психотропные и сильнодействующие вещества.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на комитет, при досмотре ручной клади граждан Азербайджанской Республики, прибывших рейсом Тебриз - Баку, с помощью стационарной рентген-установки на мониторе были выявлены изображения лекарственных средств.
В ходе проверки были обнаружены 77 коробок с 8 430 единицами препаратов, содержащих психотропные и сильнодействующие вещества, а также 15 070 таблеток - всего 33 наименования лекарственных средств.