Elçin Əmirbəyov Efiopiyada görüşlər keçirib
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi tapşırıqlar üzrə nümayəndəsi Elçin Əmirbəyov Efiopiya Federativ Demokratik Respublikasına işgüzar səfəri çərçivəsində bu ölkənin Baş naziri Abiy Ahmed Ali, Prezident Taye Atske Selassi, parlamentin sədri Tagesse Çafo və xarici işlər naziri Gedion Timofeus ilə görüşlər keçirib.
Aparılan danışıqlar zamanı iki ölkə arasında münasibətlərin indiki durumu və inkişaf imkanları ətraflı şəkildə müzakirə olunub. Ölkəmizin Afrika qitəsi ilə əlaqələrin genişləndirilməsinə xüsusi əhəmiyyət verdiyini vurğulayan Elçin Əmirbəyov, Efiopiya ilə son zamanlar ikitərəfli və çoxtərəfli müstəvidə müxtəlif sahələrdə dinamik inkişaf edən əməkdaşlıqdan məmnunluğunu ifadə edib, münasibətlərin təkmilləşdirilməsi üçün mühüm potensialın mövcud olduğunu qarşı tərəfin diqqətinə çatdırıb.
Prezidentin nümayəndəsi ötən ilin noyabr ayında COP29 çərçivəsində hər iki ölkə prezidenti arasında Bakıda baş tutan görüşün xüsusi önəmini qeyd edib. Sözügedən görüşün ikitərəfli əməkdaşlığın konkret sahələrini müəyyən etdiyini xatırladan E.Əmirbəyov ondan sonra baş tutmuş yüksəksəviyyəli nümayəndə heyətlərinin qarşılıqlı səfərlərinin təşkil olunmasında Azərbaycan tərəfinin Efiopiya ilə əməkdaşlığı davam etdirməyə hazır olduğunu bildirib. Bu xüsusda, Efiopiyanın baş nazirinə ölkəmizə səfərə dair Prezident İlham Əliyevin dəvəti diqqətə çatdırılıb.
Baş nazir Abiy Ahmed Ali Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevə dəvətinə görə öz təşəkkürünü bildirib və ölkəmizə məmnuniyyətlə səfər edəcəyini bildirib. Azərbaycanın Efiopiyada müxtəlif istiqamətlərdə apardığı fəaliyyəti yüksək qiymətləndirən baş nazir ölkəmizi etibarlı və səmimi dost hesab etdiyini vurğulayaraq, xüsusilə "ASAN xidmət" modelinin tətbiqi vasitəsilə ölkəsində ictimai və dövlət xidmətlərinin keyfiyyətinin artırılmasına verdiyi töhfəyə görə rəsmi Bakıya minnətdarlığını ifadə edib. Baş nazir ölkələrimiz arasında kənd təsərrüfatı, mədən sənayesi, təhsil, müdafiə və hərbi sənaye, bərpa olunan enerji, ticarət və sərmayələr sahələrində əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi üçün geniş potensial olduğunu nəzərə çatdıraraq bütün bu istiqamətlərdə Azərbaycanla sıx işləməyə hazır olduğunu bildirib.
Baş nazir, həmçinin, Azərbaycanın COP29-da qazandığı uğurlu təcrübəsinə istinad edərək COP32-nin təşkilində Efiopiyaya dəyərli dəstək göstərilməsini xahiş edib. Elçin Əmirbəyov, öz növbəsində, COP32-yə sədrlik etməsinə dair qəbul edilmiş qərar münasibətilə qarşı tərəfi təbrik edib və Azərbaycanın müvafiq tədbirin təşkili ilə bağlı Efiopiya ilə təcrübə və məlumat mübadiləsi aparmağa hazır olduğunu vurğulayıb.
Görüş ərzində qarşı tərəf Ermənistanla münasibətlərin normallaşma prosesi üzrə əldə olunan irəliləyiş münasibətilə Azərbaycan tərəfinə səmimi təbriklərini çatdıraraq, Prezident İlham Əliyevə dərin hörmət və ən xoş arzularını ifadə edib.
Prezident Taye Atske Selassi keçən il Bakıda Azərbaycan Prezidenti ilə keçirdiyi səmimi və səmərəli görüşü xatırladaraq bildirib ki, həmin fikir mübadiləsi iki ölkə arasında münasibətlərin yeni mərhələyə yüksəlməsinə vacib təkan verib. Prezident dost saydığı Azərbaycanla ikitərəfli əlaqələrin inkişafına öz tərəfindən hər cür dəstək verməyə hazır olduğunu dilə gətirib.
Xarici işlər naziri Gedion Timofeus sadiq tərəfdaş kimi Azərbaycanla əməkdaşlığın institusional əsasda hüquqi bazasının zənginləşdirilməsinə və həmin əməkdaşlığın yeni, praktiki sahələrlə təkmilləşdirilməsinə marağını ifadə edib.
Parlamentin spikeri Tagesse Çafo ilə görüşdə E.Əmirbəyov xalqlar arasında əlaqələrin gücləndirilməsi baxımından parlamentlərarası təmasların vacibliyinə toxunub. Spiker son dövrlərdə dostluq qrupları vasitəsilə ikitərəfli parlament əməkdaşlığında müşahidə olunan müsbət dinamikanı yüksək qiymətləndirib və parlamentlərarası əməkdaşlığın ikitərəfli və çoxtərəfli formatlarda genişləndirilməsinə maraqlı olduğunu səsləndirib.
Səfər çərçivəsində, həmçinin, Afrika İttifaqı Komissiyasının sədri Mahmud Ali Yusuf ilə görüş keçirilib. Görüşdə E.Əmirbəyov Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun On Üçüncü Sessiyasında iştirak məqsədilə sədrə ünvanladığı dəvətnaməni diqqətə çatdırıb. Azərbaycan tərəfinin Qoşulmama Hərəkatına sədrliyi ərzində Afrika İttifaqına üzv ölkələrlə əlaqələrin inkişaf etdirilməsinin prioritet sahələrdən biri təşkil etdiyi qeyd olunub.
Bunun müqabilində, qarşı tərəf Azərbaycanın Afrika qitəsi ölkələrinə humanitar yardım, habelə rəqəmsal innovasiya, dövlət xidmətlərinin transformasiyası, səhiyyə, təhsil, qabaqcıl rabitə və bir sıra digər istiqamətlərdə göstərdiyi səmimi və dəyərli dəstəyə görə minnətdarlığını ifadə edib. Sədr ölkəmizlə münasibətlərin institutsionallaşdırılması üzrə fəaliyyət göstərməyə hazır olduğunu qeyd edib. Görüş zamanı Afrika İttifaqı ilə Azərbaycan arasında strateji əlaqələrin genişləndirilməsinə yönəlik perspektivli çərçivə sazişinin hazırlanmasına niyyət ifadə olunub.
Danışıqlar zamanı E.Əmirbəyov Efiopiya tərəfini Azərbaycan və Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşdırılması istiqamətində görülən işlər, regionda dayanıqlı sülhün təmin edilməsi üçün atılan addımlar barədə ətraflı məlumat verib. Bu kontekstdə Zəngəzur dəhlizinin ("Beynəlxalq Sülh və Rifah üçün Tramp Marşrutu" - TRIPP) Cənubi Qafqazın tranzit potensialının gücləndirilməsinə, o cümlədən regionda sülhün və təhlükəsizliyin təmin olunmasına töhfəsi baxımından strateji əhəmiyyəti izah olunub.
Prezidentin xüsusi tapşırıqlar üzrə nümayəndəsi Efiopiyanın aparıcı beyin mərkəzlərindən biri olan Xarici Əlaqələr İnstitutunun təşkilatçılığı ilə Azərbaycan-Afrika İttifaqı, eləcə də Azərbaycan-Efiopiya münasibətləri, Cənubi Qafqazda baş verən geosiyasi proseslər, "Orta Dəhliz" və Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizləri üzrə Azərbaycanın rolu barədə geniş təqdimatla çıxış edib və iştirakçıların suallarını cavablandırıb.
Görüşlərdə Elçin Əmirbəyov Ermənistanın təxminən 30 il davam edən işğal siyasətinin nəticəsi kimi Azərbaycanın mədəni irs abidələrinin dağıdılması və ölkəmizin genişmiqyaslı mina problemi barədə qarşı tərəfi ətraflı məlumatlandırıb, bu mövzulara dair nəşrləri onlara təqdim edib.
Səfər çərçivəsində Elçin Əmirbəyov, həmçinin, Efiopiyanın nüfuzlu media qurumu "FANA TV"yə müsahibə verib.скачать dle 11.3

Эльчин Амирбеков провел ряд встреч в Эфиопии
Представитель Президента Азербайджанской Республики (АР) по особым поручениям Эльчин Амирбеков в рамках делового визита в Федеративную Демократическую Республику Эфиопия (ФДРЭ) провел встречи с премьер-министром этой страны Абием Ахмедом Али, президентом Тайе Ацке-Селассие, председателем парламента Тагессе Чафо и министром иностранных дел Гедионом Тимотеосом.
В ходе переговоров подробно обсуждались текущее состояние и возможности развития отношений между двумя странами. Амирбеков подчеркнул, что Азербайджан придает особое значение расширению связей с африканским континентом. Он выразил удовлетворение динамично развивающимся сотрудничеством с Эфиопией в различных областях как на двустороннем, так и на многостороннем уровне, отметив значительный потенциал для дальнейшего совершенствования отношений.
Представитель Президента особо отметил важность встречи лидеров обеих стран, состоявшейся в Баку в ноябре прошлого года в рамках COP29. Напомнив, что данная встреча определила конкретные направления двустороннего сотрудничества, Амирбеков заявил о готовности азербайджанской стороны продолжать сотрудничество с Эфиопией в организации взаимных визитов делегаций высокого уровня. В связи с этим премьер-министру Эфиопии было передано приглашение Президента Ильхама Алиева посетить Азербайджан.
Абий Ахмед Али поблагодарил главу азербайджанского государства за приглашение и с удовольствием выразил готовность посетить республику. Высоко оценив деятельность АР в ФДРЭ по различным направлениям, премьер-министр подчеркнул, что считает нашу страну надежным и искренним другом. Он особо отметил вклад Азербайджана в повышение качества государственных услуг в его стране посредством внедрения модели ASAN xidmət.
Премьер-министр Эфиопии указал на широкий потенциал для углубления сотрудничества между нашими странами в сферах сельского хозяйства, горнодобывающей промышленности, образования, обороны и военной промышленности, возобновляемых источников энергии, торговли и инвестиций, выразив готовность тесно работать с Азербайджаном по всем этим направлениям.
Ссылаясь на успешный опыт Азербайджана в организации COP29, глава правительства Эфиопии также попросил оказать ценную поддержку в организации COP32. В ответ Эльчин Амирбеков поздравил эфиопскую сторону с решением о председательстве на COP32 и подчеркнул готовность республики обмениваться опытом и информацией по организации этого международного события.
В ходе встречи эфиопская сторона искренне поздравила Азербайджан с прогрессом в процессе нормализации отношений с Арменией и выразила глубокое уважение и наилучшие пожелания Президенту Ильхаму Алиеву.
Президент Тайе Ацке-Селассие, вспоминая свою искреннюю и продуктивную встречу с Президентом Азербайджана в Баку в 2024 году, отметил, что тот обмен мнениями стал важным импульсом для вывода отношений между двумя странами на новый уровень. Президент выразил готовность всемерно поддерживать развитие двусторонних связей с Азербайджаном, который он считает дружественной страной.
Министр иностранных дел Гедион Тимотеос выразил заинтересованность в обогащении правовой базы сотрудничества с Азербайджаном на институциональной основе и в совершенствовании этого сотрудничества за счет новых, практических областей, назвав АР надежным партнером.
На встрече с председателем парламента Тагессе Чафо Амирбеков подчеркнул важность межпарламентских контактов для укрепления связей между народами. Спикер высоко оценил положительную динамику в двустороннем парламентском сотрудничестве, наблюдаемую в последнее время через группы дружбы, и выразил заинтересованность в расширении межпарламентского сотрудничества как в двустороннем, так и в многостороннем форматах.
В рамках визита также состоялась встреча с председателем комиссии Африканского союза Махмудом Али Юсуфом. На встрече Эльчин Амирбеков передал приглашение от Президента Ильхама Алиева принять участие в 13-й сессии Всемирного градостроительного форума (WUF13). Было отмечено, что развитие связей со странами-членами Африканского союза являлось одним из приоритетных направлений для азербайджанской стороны в период её председательства в Движении неприсоединения.
В ответ африканская сторона выразила благодарность Азербайджану за искреннюю и ценную поддержку, оказываемую странам африканского континента в виде гуманитарной помощи, а также в сферах цифровых инноваций, трансформации государственных услуг, здравоохранения, образования, передовой связи и ряда других направлений. Председатель отметил готовность работать над институционализацией отношений с нашей страной. В ходе встречи была выражена заинтересованность в подготовке перспективного рамочного соглашения, направленного на расширение стратегических связей между Африканским союзом и Азербайджаном.
В ходе переговоров Эльчин Амирбеков подробно проинформировал эфиопскую сторону о работе, проводимой в направлении нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией, о шагах, предпринимаемых для обеспечения устойчивого мира в регионе. В этом контексте была разъяснена стратегическая важность Зангезурского коридора, включая Маршрут Трампа во имя международного мира и процветания (TRIPP), с точки зрения усиления транзитного потенциала Южного Кавказа, а также обеспечения мира и безопасности в регионе.
Представитель Президента по особым поручениям также выступил с обширной презентацией об отношениях Азербайджан-Африканский союз и Азербайджан-Эфиопия, геополитических процессах на Южном Кавказе, роли нашей страны в Среднем коридоре и транспортном коридоре Север - Юг, организованной одним из ведущих аналитических центров Эфиопии - Институтом международных связей, и ответил на вопросы участников.
На встречах Эльчин Амирбеков подробно проинформировал эфиопскую сторону о разрушении памятников культурного наследия Азербайджана и широкомасштабной минной проблеме страны, ставших результатом оккупационной политики Армении, продолжавшейся почти 30 лет, и предоставил им публикации по этим темам.
В рамках визита он также дал интервью авторитетному эфиопскому медиаучреждению FANA TV.скачать dle 11.3