Azərbaycan hüquq-mühafizə orqanlarının məlumatları əsasında Türkiyədə cinayətkarlara qarşı ƏMƏLİYYAT - Video
14.11.2025 15:30 846
Azərbaycan hüquq-mühafizə orqanlarından alınan məlumatlar əsasında Türkiyədə cinayətkar dəstənin rəhbər şəxslərinə qarşı genişmiqyaslı əməliyyat keçirilib.
Bu barədə Türkiyənin daxili işlər naziri Ali Yerlikaya "X" hesabında yazıb.
O qeyd edib ki, bu gün səhər saatlarında ölkə daxilində və beynəlxalq səviyyədə narkotik vasitələrin alqı-satqısı ilə məşğul olan və bu cinayətdən əldə etdikləri gəlirləri leqallaşdırmağa çalışan mütəşəkkil cinayətkar təşkilatların rəhbərlərinə qarşı genişmiqyaslı əməliyyat həyata keçirilib.
"Orkinos Bulut-2" adlı əməliyyat ölkə hüdudları daxilində İstanbul mərkəzli olmaqla Adana, Ağrı, Aksaray, Ankara, Artvin, Bingöl, Bursa, Diyarbəkir, Ərzurum, Hakkari, İstanbul, Qars, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Sakarya, Şanlıurfa, Tekirdağ, Tokat və Van daxil olmaqla ümumilikdə 22 şəhərdə icra olunub. Əməliyyat öncəsi Niderland, İran, Estoniya, Sloveniya, Azərbaycan, Qırğızıstan, Yunanıstan, Panama, Böyük Britaniya, Belçika və Bolqarıstan hüquq-mühafizə orqanları ilə məlumat və sənəd mübadiləsi aparılıb", - deyə Ali Yerlikaya bildirib.
Nazir bu əməliyyat çərçivəsində hədəflərində 5 ayrı beynəlxalq narkotik mütəşəkkil cinayət təşkilatı olduğunu vurğulayıb.
"Bu təşkilatların cinayət törətmək məqsədilə dəstə yaratmaq, narkotik vasitələrin alqı-satqısı, cinayətdən əldə edilən gəlirlərin leqallaşdırılması kimi əməlləri törətdikləri müəyyən edilib. Bundan əlavə, şübhəlilərin ölkəmizdə və xaricdə ələ keçirilən 18 ton 129 kiloqram narkotik və 1 milyon 290 min ədəd psixotrop həb ilə bağlı olduqları müəyyənləşib. Əməliyyatımız nəticəsində ümumilikdə 138 mütəşəkkil cinayət təşkilatı üzvü saxlanılıb. Bu beynəlxalq mütəşəkkil cinayət şəbəkələrinin indiyədək müəyyən edilmiş 647 daşınmaz əmlak, 186 avtomobil, 1 holdinq, 113 şirkət, 1 quru yük gəmisi və şübhəlilərin bank hesabları daxil olmaqla, təxminən 15 milyard lirə dəyərində əmlakına həbs qoyulub", - A.Yerlikaya yazıb.

В Турции при содействии Азербайджана проведена масштабная операция против лидеров преступных группировок
14.11.2025 15:30 561
По информации, полученной от правоохранительных органов Азербайджана, в Турции проведена крупномасштабная операция против руководителей преступных группировок.
Об этом на своей странице в социальной сети X написал министр внутренних дел Турции Али Ерликая.
Он отметил, что сегодня утром была проведена масштабная операция против руководителей организованных преступных группировок, занимающихся куплей-продажей наркотических средств на внутреннем и международном уровне и пытающихся легализовать доходы, полученные от этой преступной деятельности.
"Операция под кодовым названием "Оркинос Булут-2" была проведена в 22 городах Турции, включая Стамбул, Адану, Агры, Аксарай, Анкару, Артвин, Бингёль, Бурсу, Диярбакыр, Эрзурум, Хаккари, Карс, Манису, Мардин, Мерсин, Муглу, Сакарью, Шанлыурфу, Текирдаг, Токат и Ван. Перед операцией был проведен обмен информацией и документами с правоохранительными органами Нидерландов, Ирана, Эстонии, Словении, Азербайджана, Кыргызстана, Греции, Панамы, Великобритании, Бельгии и Болгарии", - сообщил Али Ерликая.
Министр подчеркнул, что в рамках этой операции были взяты на прицел пять различных международных организованных преступных наркогруппировок.
"Установлено, что эти организации совершали такие деяния, как создание банд с целью совершения преступлений, торговля наркотическими средствами, легализация доходов, полученных преступным путем. Кроме того, установлена причастность подозреваемых к 18 т 129 кг наркотиков и 1 млн 290 тыс. психотропных таблеток, изъятых в нашей стране и за рубежом. В результате нашей операции всего задержано 138 членов организованных преступных группировок. На имущество общей стоимостью примерно 15 млрд лир (603.5 млн манатов - ред.) этих международных организованных преступных сетей, включая 647 объектов недвижимости, 186 автомобилей, один холдинг, 113 компаний, один сухогруз и банковские счета подозреваемых, наложен арест", - написал Ерликая.скачать dle 11.3