Azərbaycan HHQ komandanı təyyarə qəzasında şəhid olan Türkiyə hərbçiləri ilə vida mərasimində iştirak edir
14.11.2025 12:42 1 356
Azərbaycan HHQ komandanı Azərbaycandan Türkiyəyə uçan təyyarənin qəzaya uğraması nəticəsində şəhid olan hərbçilərlə keçirilən vida mərasimində iştirak edir.
APA-ya istinadən xəbər verir ki, Azərbaycan müdafiə nazirinin müavini - Hərbi Hava Qüvvələrinin komandanı general-leytenant Namiq İslamzadənin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Gürcüstanda qəzaya uğrayan "C-130" yük təyyarəsində şəhid olan 20 hərbçi ilə Ankarada Mürted Hava Meydanında keçirilən vida mərasiminə qatılıb.
Qeyd edək ki, Gürcüstanda qəzaya uğrayan "C-130" yük təyyarəsində şəhid olan 20 hərbçi ilə Ankaradakı Mürted Hava Meydanında vida mərasimi keçirilir. Mərasimdə hərbçilərin ailələri və yaxınları ilə yanaşı, siyasətçilər və Türkiyə Silahlı Qüvvələrinin rəhbər heyəti iştirak edirlər. Hərbçilərin 19-u bu gün dəfn ediləcək. Pilot polkovnik-leytenant Gökhan Korkmazın cənazəsi isə şənbə günü İstanbulda dəfn olunacaq.
Xatırladaq ki, noyabrın 11-də Türkiyə Hərbi Hava Qüvvələrinə məxsus "C-130" hərbi yük təyyarəsi Gəncə hava limanından qalxdıqdan 27 dəqiqə sonra Gürcüstan ərazisində radarlardan itərək qəzaya uğrayıb. Qəza nəticəsində təyyarənin göyərtəsində olan, heyət üzvləri daxil olmaqla 20 hərbçinin hamısı həlak olub.скачать dle 11.3

Командующий ВВС Азербайджана принимает участие в церемонии прощания с турецкими военнослужащими, погибшими в авиакатастрофе
14.11.2025 12:42 1 392
Командующий ВВС Азербайджана принимает участие в церемонии прощания с турецкими военнослужащими, погибшими в результате крушения самолёта С-130, летевшего из Азербайджана в Турцию.
Как сообщает АПА, возглавляемая заместителем министра обороны - командующим Военно-воздушными силами Азербайджана генерал-лейтенантом Намигом Исламзаде делегация приняла участие в церемонии прощания, прошедшей на авиабазе Мюртед в Анкаре.
Напомним, что 11 ноября военно-транспортный самолёт C-130 ВВС Турции потерпел крушение на территории Грузии через 27 минут после взлёта из аэропорта Гянджи. В катастрофе погибли все 20 человек на борту, включая экипаж.скачать dle 11.3