Gələn il üçün dəfn müavinətlərinin orta məbləği AÇIQLANDI
2026-cı ildə Azərbaycanda dəfn müavinətlərinə 37.6 milyon manat vəsait ayrılacaq. Cari ilin büdcəsində bu məbləğ 40 milyon nəzərdə tutulub.
Bu barədə məlumat Hesablama Palatasının Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi yanında Dövlət Sosial Müdafiə Fondunun (DSMF) 2026-cı il büdcə layihəsinə verdiyi rəydə əksini tapıb.
Büdcə sənədlərinə görə, növbəti ildə 39 821 nəfərə bu müavinətin verilməsi proqnozlaşdırılır. Cari il üçün bu rəqəm 40 673 nəfərdir. Gələn il dəfn üçün müavinətin orta məbləğ isə 944 manat olacaq.
2025-ci il iyulun 1-dən etibarən işləyən sığortaolunanlara ödənilən dəfn müavinəti 600 manat, vəfat etmiş əmək pensiyaçılarının ailəsinə ödənilən müavinət isə yaşa görə minimum pensiyanın üç misli - 960 manat müəyyən edilib.скачать dle 11.3

Обнародован средний размер пособия на погребение в следующем году
В 2026 году в Азербайджане на пособия на погребение будет выделено 37.6 млн манатов. В бюджете текущего года эта сумма предусмотрена в размере 40 млн манатов.
Эта информация отражена в отзыве Счетной палаты на проект бюджета Государственного фонда социальной защиты при Министерстве труда и социальной защиты населения на 2026 год.
Согласно документам, в следующем году прогнозируется выплата этого пособия 39 821 человеку. На текущий год эта цифра составляет 40 673 человека. Средний размер пособия на погребение в следующем году составит 944 маната.
С 1 июля 2025 года пособие на погребение, выплачиваемое работающим застрахованным лицам, установлено в размере 600 манатов, а пособие, выплачиваемое семье умершего трудового пенсионера, - в размере трехкратной минимальной пенсии по возрасту - 960 манатов.скачать dle 11.3